Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

 

                                    KAPANIŞ PANELİMİZE DAVETLİSİNİZ

Tüketici Hakları Derneği ve Edremit Belediyesi tarafından birlikte yürütülen "Şehirlerde CO2 Salımının Azaltılması Amacıyla Tüketicilerin Enerji Kullanımı Konusundaki Bilinci ve Sorumluluğu" başlıklı Avrupa Birliği projesi kapsamında, 25 Ekim 2018 tarihinde Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi'nde kapanış paneli düzenlenecektir. Panele katılımınız bizleri onurlandıracak ve iklim değişikliği ile mücadele çabalarına verdiğiniz desteğin bir göstergesi olacaktır.

15 Eylül 2017 tarihinde başlayan projemizde sona yaklaşmış bulunuyoruz. Bu kapsamda ilk gerçekleşen etkinlik, Edremit Belediyesi tarafından tahsis edilen bir midibüse güneş panel sistemleri monte edilmesi ve bu aracın belediye hizmetlerini vatandaşların ayağına kadar götürebilen "Gezici Hizmet Masası"nın tanıtımının yapılarak faaliyete geçirilmiş olmasıdır. 17-18 Şubat 2018'de Edremit'te ilk gün çocuklara, ikinci gün yetişkinlere iklim değişikliği ve enerji verimliliği eğitimi verilmiştir. Bu faaliyette, çocuklara "Enerji Dedektifi" sertifikası ve kimlik kartı verilmiş, bu uygulama diğer projeler arasında da en iyi uygulama örneği olarak yerini almıştır. Eğitime katılan tüketicilere ait 2017 yılında belirlenen üç aylık döneme ilişkin enerji tüketim verileri, 2018 yılının üç aylık dönem verileri ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar umut vericidir. Tüketicilerin bilinçli enerji kullanımı ile daha az elektrik tüketebildikleri ortaya çıkmıştır. Gelecek dönemlerde pilot bölge olarak uygulamanın yapıldığı Edremit /Balıkesir dışında, Ankara'da da tüketicilere eğitimler verilmesi planlanacak ve Derneğimizin bu süreçte etkin bir rol oynaması sağlanacaktır.

Projenin bir diğer önemli faaliyeti, yenilenebilir enerji üretim kooperatifleri konusunda Edremit'te ilgili kesimlerin katılımıyla bir bilgilendirme eğitimi düzenlenmesi olmuştur. Eylül 2018'e gelindiğinde, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji üretim kooperatifleri konulu poster ve broşürler, çeşitli kurum ve kuruluşlara dağıtılmıştır. Şimdi sizleri bu projenin son ve önemli faaliyeti olan kapanış panelinde aramızda görmek istiyoruz.

                                                                                Tüketici Hakları Derneği ve Edremit Belediyesi