Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

04.08.2020

 


BASIN AÇIKLAMASI

BASINA VE KAMUOYUNA

 

 

           ARABULUCULUK ÜCRETİ DOLAYLI OLARAK TÜM TÜKETİCİLERE YANSIYACAK!..

• ARABULUCULUK SİSTEMİ İLE TÜKETİCİ ANLAŞMAYA ZORLANACAK

• EVRENSEL TÜKETİCİ HAKLARINA AYKIRI OLAN KANUN’UN 59.MADDESİ İPTAL EDİLMELİDİR

Tüketici ile firma arasındaki 10.390TL’nin üzerindeki uyuşmazlıklarda dava açılmadan önce tüketici tarafından 7251 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 59.maddesine göre arabulucuya başvuruda bulunulması şartı vardır. Tüketicinin arabulucuya ödeyeceği “Arabuluculuk Ücreti” Genel Bütçenin bir parçası olan Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanacaktır. GENEL BÜTÇEYİ AĞIRLIKLI OLARAK OLUŞTURANLAR TÜKETİCİLER OLUP, ADALET BAKANLIĞI BÜTÇESİNDEN KARŞILANACAK OLAN ARABULUCULUK ÜCRETİ DOLAYLI OLARAK TÜM TÜKETİCİLERE YANSIYACAKTIR.

2020 yılı için 10.390TL’nin üzerindeki uyuşmazlıklarda arabulucuya başvuruda bulunmak zorunda olan tüketiciler baskı altına alınmaya zorlanacaklardır. Şöyle ki; arabulucu tarafından şirket temsilcisi ile tüketici bir araya getirildiğinde; şirket temsilcisi tarafından “davalar uzun sürüyor, bizimle anlaşmayıp dava açarsanız kaybedebileceğiniz dava için vekâlet ücreti ile arabuluculuk ücreti ödeyeceksiniz” şeklinde yaklaşılarak tüketici baskı altına alınıp, anlaşmaya zorlanacaktır. Bu zorlamanın sonucunda, tüketici satın aldığı mala ödediği bedelin çok altında bir bedel alarak veya malın yenisini almak istediğinde ise üstüne para ödemek zorunda bırakılarak mağdur edilecektir.

Bu bakımdan, zayıf taraf olan tüketicinin yasal hakkı kaldırılıp güçlü taraf olan firma ile anlaşmaya zorlandığından, evrensel tüketici haklarına ve hukukun temel ilkelerine aykırı olan 7251 Sayılı Kanun’un 59.maddesi ile getirilen “Arabuluculuk Sistemi” iptal edilmelidir.


Basınımıza, kamuoyuna, ilgili ve yetkililere saygıyla duyurulur.


Turhan ÇAKAR
Genel BaşkanBASIN AÇIKLAMASININ İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

https://www.ucnoktacom.com/tuketici-haklari-dernegi-baskani-turhan-cakar-arabuluculuk-sistemi-ile-tuketici-anlasmaya-zorlanacak/8928/
https://sol.org.tr/haber/tuketici-haklari-dernegi-arabuluculuk-sistemi-iptal-edilmelidir-11273
http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Arabuluculuk-ucreti-tum-tuketiciye-yansir/708170
https://www.tuketicidostu.com.tr/haberler/haber/arabuluculuk-sistemi-ile-tuketici-anlasmaya-zorlanacak/
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/5074688/mesut-akbulut/akp-doneminde-suc-ve-suclu-sayisi-artti-mi
https://sonsoz.com.tr/wp-content/uploads/2020/08/5-Ağustos-2020.pdf
https://aydinlik.com.tr/haber/tuketici-icin-arabuluculuk-zayifi-gucluye-ezdirmek-215064