Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

11.02.2020

 


BASIN AÇIKLAMASI

BASINA VE KAMUOYUNA

 

 

PEŞİN ALINAN DOĞAL GAZA SONRA GELEN ZAMMIN TÜKETİCİLERE YANSITILMASINA KARŞI KAMPANYA

• DOĞAL GAZDA YASAL SOYGUNA HAYIR!..

• TÜKETİCİLERİN ISINMA HAKKI AYAKLAR ALTINDA!..

• PAHALI DOĞAL GAZ NEDENİYLE TÜKETİCİLER PERİŞAN

• YOKSUL TÜKETİCİLER DOĞAL GAZI KISMAK VE KESMEK ZORUNDA !..

• TÜKETİCİLER BATTANİYE İLE ISINMAK ZORUNDA KALDI !..

• PEŞİN ALDIĞI DOĞAL GAZA DAHA SONRA GELEN ZAMMIN YANSITILDIĞI KARTLI DOĞAL GAZ SAYACI KULLANAN TÜKETİCİLERE DİLEKÇE KAMPANYAMIZA KATILMA ÇAĞRISINDA BULUNUYORUZ

• MAĞDUR TÜKETİCİLER CUMHURBAŞKANI’NA, ENERJİ BAKANI’NA VE MİLLETVEKİLLERİNE DİLEKÇE GÖNDERECEKLER


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 29 Temmuz 2018 tarih ve 30493 sayılı Resmi Gazete’de “Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayınlanmıştı. Bu Yönetmelik ile ilgili olarak da EPDK tarafından bir açıklama yapılmıştı.

Gerek Yönetmelik gerekse EPDK’nın açıklaması incelendiğinde ve o tarihten bugüne tüketicilerin yaşadığı sorunlara bakıldığında, kartlı-ön ödemeli doğal gaz sayacı kullanan tüketiciler cezalandırılmakta ve cezalandırılmaya devam edilmektedir. Buna göre, kartlı – ön ödemeli doğal gaz sayacı kullanan tüketicilerin peşin olarak aldığı doğal gaza daha sonra gelen zam yansıtılmakta veya gazın bir kısmına el konulmaktadır.

EPDK’nın bu Yönetmeliği, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a, Borçlar Kanunu’na, temel hukuk ilkelerine, tüketici haklarına ve diğer ilgili yasalara aykırıdır. Çünkü, tüketicinin daha önce aldığı bir mala daha sonra yapılacak zam yansıtılamaz veya malın bir kısmına el konulamaz.

Anlaşılmakta ve görülmektedir ki, EPDK doğal gaz firmalarının isteğine göre hareket etmekte, hukuku, yasaları ve tüketici haklarını hiçe saymaktadır. EPDK’nın bu uygulaması yasal bir soygundur. Kış koşullarında ve soğuk mevsim günlerinde daha çok doğal gaz tüketilmesi nedeniyle, özellikle, dar gelirli ve yoksul tüketiciler çok büyük sıkıntı ve zorluk çekmektedirler.

Doğal gazın pahalılığının yanı sıra, doğal gaza gelen zammın daha önce alınan gaza yansıtılması veya gazın bir kısmına el konulması tüketicilerin ekonomik yönden mağdur olmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte, dar gelirli ve yoksul tüketicilerin önemli bir kesimi de kış koşullarında gelirlerinin çok düşük olması ya da parasızlıktan dolayı, zorunlu olarak doğal gaz kullanımını kesmeleri ya da kısmaları nedeniyle çocuklarıyla birlikte hastalanmaktadırlar. Bugüne kadar, kartlı – ön ödemeli sayaç kullanan tüketiciler başta olmak üzere, doğal gaz kullanan tüketiciler hiç bu kadar mağdur ve perişan edilmemişti.

Kartlı – ön ödemeli doğal gaz sayacı kullanan tüketicilerin peşin olarak aldığı doğal gaza daha sonra gelen zammın yansıtılmasını düzenleyen “Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in İPTALİ ve tüketicilerin ödedikleri haksız bedellerin doğal gaz dağıtım şirketlerince tüketicilere ödenmesi için 16 Ocak 2020 tarihinde Cumhurbaşkanına, Enerji Bakanına ve milletvekillerine tüketiciler tarafından gönderilmek üzere Tüketici Hakları Derneği olarak DİLEKÇE KAMPANYASI başlattık.

Sayın Cumhurbaşkanı, Enerji Bakanı ve milletvekillerinden bu hukuk dışı ve tüketici haklarına aykırı olan Yönetmeliğin iptali ile birlikte tüketicilerden haksız yere alınan bedellerin tüketicilere ödenmesi konusunda gereğini yapmalarını diliyor ve bekliyoruz.

Mağdur olan tüm tüketicilerin bu kampanyaya katılması ve destek vermesi çağrısında bulunuyoruz. Bununla birlikte, tüm sendikalardan, emekli örgütlerinden, meslek örgütlerinden ve derneklerden bu kampanyamıza destek vermeleri çağrısında bulunuyoruz.


Cumhurbaşkanına, Enerji Bakanına ve milletvekillerine gönderilecek dilekçe örnekleri ayrı ayrı düzenlenmiş olup, Derneğimizin web sayfasında yer almaktadır. Mağdur edilen tüketiciler web sayfamızdan dilekçe örneklerini alarak elektronik ortamda ilgili yerlere gönderebilirler.

Basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Turhan ÇAKAR
Genel BaşkanSAYIN CUMHURBAŞKANI / SAYIN ENERJİ BAKANI / SAYIN MİLLETVEKİLLERİ

BİR TÜKETİCİ VE YURTTAŞ OLARAK SİZLERDEN İSTEĞİM:

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 29 Temmuz 2018 tarih ve 30493 sayılı Resmi Gazete’de “Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayınlanmıştı. Bu Yönetmelik ile ilgili olarak da EPDK tarafından bir açıklama yapılmıştı.

Gerek Yönetmelik gerekse EPDK’nın açıklaması incelendiğinde ve o tarihten bugüne tüketiciler olarak yaşadığımız sorunlara bakıldığında, kartlı-ön ödemeli doğal gaz sayacı kullanan tüketiciler cezalandırılmakta ve cezalandırılmaya devam edilmektedir. Buna göre, kartlı – ön ödemeli doğal gaz sayacı kullanan tüketicilerin peşin olarak aldığı doğal gaza daha sonra gelen zam yansıtılmakta veya gazın bir kısmına el konulmaktadır.

EPDK’nın bu Yönetmeliği, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a, Borçlar Kanunu’na, temel hukuk ilkelerine, tüketici haklarına ve diğer ilgili yasalara aykırıdır. Çünkü, tüketicinin daha önce aldığı bir mala daha sonra yapılacak zam yansıtılamaz veya malın bir kısmına el konulamaz.

Anlaşılmakta ve görülmektedir ki, EPDK doğal gaz firmalarının isteğine göre hareket etmekte, hukuku, yasaları ve tüketici haklarını hiçe saymaktadır.

Kış koşullarında ve soğuk mevsim günlerinde daha çok doğal gaz tüketilmesi nedeniyle, özellikle, dar gelirli ve yoksul tüketiciler çok büyük sıkıntı ve zorluk çekmektedirler.

Doğal gazın pahalılığının yanı sıra, doğal gaza gelen zammın daha önce alınan gaza yansıtılması veya gazın bir kısmına el konulması tüketicilerin ekonomik yönden mağdur olmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte, dar gelirli ve yoksul tüketicilerin önemli bir kesimi de kış koşullarında gelirlerinin çok düşük olması ya da parasızlıktan dolayı, zorunlu olarak doğal gaz kullanımını kesmeleri ya da kısmaları nedeniyle çocuklarıyla birlikte hastalanmaktadırlar.

Sayın Cumhurbaşkanına / Sayın Enerji Bakanına / Sayın Milletvekillerine bir tüketici ve yurttaş olarak sesleniyor ve kendilerinden şu istekte bulunuyorum: lütfen, hukuka, yasalara ve tüketici haklarına aykırı olan bu Yönetmeliğin iptalini sağlayınız. Kartlı – ön ödemeli doğal gaz sayacı kullanan tüketicilerin peşin olarak aldığı doğal gaza daha sonra gelen zammın yansıtılması veya gazın bir kısmına el konulması nedeniyle, uğradıkları zararın doğal gaz dağıtım şirketlerince karşılanmasını sağlayınız.

Tarih :
İmza :
Ad Soyad :Dilekçe (1) - Sayın Cumhurbaşkanına
Dilekçe (2) - Sayın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanına
Dilekçe (3) - Sayın MilletvekiliBASIN AÇIKLAMASININ İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

https://www.baskentgazete.com.tr/ekonomi/dogalgazda-yasal-soyguna-hayir/haber-26076