Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

22.03.2017

 


BASIN AÇIKLAMASI

BASINA VE KAMUOYUNA

 

SOYA ÜRÜNLERİ HER YERDE

SOYA ÜRÜNLERİNİN BİR ÇOĞUNUN GDO'LU OLMA OLASILIĞI ÇOK YÜKSEK

DENETİM SONUÇLARI KAMUOYUNA AÇIKLANSIN

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞINI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ


Soya ürünleri bir çok gıdada yasal olarak kullanılmaktadır. Gıdada çok yaygın olarak kullanılan soya ürünlerinin de GDO'lu olma olasılığı çok yüksektir. Çünkü, Türkiye'de kullanılan soyanın ve soyalı ürünlerin yüzde 90'dan fazlası GDO'lu soya üretimi yapılan ülkelerden ithal edilmektedir. Örneğin, ABD, Arjantin, Brezilya, Paraguay, Ukrayna başta olmak üzere, GDO'lu soya üretimi yapılan ülkelerden 2016 yılında birmilyaryüzkırkbeşmilyon dolardan fazla, soya fasülyesi ağırlıklı olmak üzere soyalı ürünler ithal edildi. Türkiye'ye ithal edilen soya fasülyesinden soya üretim tesislerinde çeşitli soya ürünleri elde edilmektedir.

Türkiye'de kullanılan soya ürünleri arasında; soya unu, enzim aktif soya unu, yağsız beyaz soya unu, soya sütü, tofu ( soya loru), soya proteini-soya eti, soya filizi, soya lesitini, diğer soya ürünleri ( soyella, soyalı zater, soyalı zeytin ezmesi, soya sosu) bulunmaktadır.

SOYA UNU, ekmek üretimiyle tüm unlu mamüllerde kullanılmaktadır. ENZİM AKTİF SOYA UNU, ekmeğin beyazlamasını sağlar, hamurda gevrekleştirici etki yapar. YAĞSIZ BEYAZ SOYA UNU, ekmekçilik ve unlu mamüllerde en çok kullanılan soya unu çeşididir. SOYA SÜTÜ, inek sütünün kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Ayrıca, krema sosu olarak her türlü sütlü tatlı yapımında kullanılmaktadır. TOFU, soya loru olarak da bilinen tofu, bir çeşit peynir olarak kullanılır. Kahvaltılarda, parçalanarak veya rendelenerek çorba ve sulu yemeklerde, salatalarda, pasta ve börek yapımında kullanılmaktadır. SOYA PROTEİNİ -SOYA ETİ, sosis, salam, köfte, hamburger, sucuk gibi et ürünlerinin hazırlanmasında kullanılır. SOYA FİLİZİ, genellikle çiğ olarak tüketilmektedir. SOYA LESİTİNİ, fırıncılık, köpük giderici, maya, yapay dana sütü, ilaç ve kozmetik gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

Yukarıda kullanım alanları belirtilen SOYALI ÜRÜNLERİN GDO'LU SOYADAN ELDE EDİLME OLASILIĞI ÇOK YÜKSEKTİR. Bu nedenle, soyalı ürünlerin kullanıldığı tüm gıda sektöründe denetimlerin yapılması ve yaygınlaşması gerekmektedir.

Soyalı ürünlerin kullanıldığı gıda sektöründeki denetimlerde alınan numunelerin analizleri sonucunda, GDO'lu soya ürünün kullanıldığı görüldüğünde, 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun ( Ürün Güvenliği Kanunu) gereğince sonucun kamu oyuna duyurulması gerekmektedir.

Tüketici Hakları Derneği olarak, tüketiciler adına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını göreve çağırıyoruz.

Basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Turhan ÇAKAR
Genel Başkan


BASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

http://www.cnnturk.com/tv-cnn-turk/programlar/ana-haber/22-mart-2017-carsamba
   (43:10 - 54:20 arasında)


http://www.hurriyet.com.tr/tuketici-haklari-dernegi-soyada-gdo-olabilir-40403273

http://www.dha.com.tr/en-son-haber-tuketici-haklari-dernegi-soyada-gdo-olabilir-son-dakika-haberleri_1482270.html

http://sonsoz.com.tr/sagligimizla-oynamayin/

http://www.haberler.com/tuketici-haklari-dernegi-soyada-gdo-olabilir-9404839-haberi/

http://www.sondakika.com/haber/haber-tuketici-haklari-dernegi-soyada-gdo-olabilir-9404839/

https://www.evrensel.net/haber/313148/soya-urunlerinin-bir-cogunun-gdolu-olma-olasiligi-yuksek

http://www.olaybursa.com/tuketici-dernegi-uyardi-sakin-yemeyin-197159h.htm

http://www.egehaber.com/saglik/tuketici-haklari-dernegi-uyardi-gdolu-gidalari-yemeyin-h67035.html