Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

31.05.2016

 


BASIN AÇIKLAMASI

BASINA VE KAMUOYUNA

 

TÜKETİCİLER OLARAK, KAYIP-KAÇAK, DAĞITIM, İLETİM, PERAKENDE SATIŞ HİZMET VE SAYAÇ OKUMA BEDELLERİNİN ALINMAMASI KONUSUNDA BİR YASAL DÜZENLEME YAPILMASINI İSTİYORUZ.

10 YIL GERİYE DOĞRU ELEKTRİKTEN HAKSIZ YERE ALINAN 5 KALEM BEDEL İLE BİRLİKTE TÜKETİCİLERDEN ALINAN BEDELLERİN %18 KDV'SİNİN DE TİCARİ FAİZİYLE BİRLİKTE TÜKETİCİLERE ÖDENMESİ KONUSUNDA YASAL DÜZENLEME YAPILMASINI BEKLİYORUZ.

SAYIN MİLLETVEKİLLERİMİZDEN, TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ'NİN ÖNERİSİ DOĞRULTUSUNDA TÜKETİCİLER LEHİNDE BİR YASAL DÜZENLEME YAPMALARINI BEKLİYORUZ.
 


Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda görüşülecek olan elektrikten alınan kayıp-kaçak, dağıtım, iletim, perakende satış hizmet ve sayaç okuma bedellerine ilişkin Yasa teklifinin Yargıtay kararlarına uygun olarak tüketicilerden (elektrik abonelerinden) alınmaması konusunda yasalaşmasını istiyoruz.

Bununla birlikte, 10 yıl geriye doğru tüketicilerden alınan söz konusu beş kalem bedelin ve bu bedellerden alınan %18 KDV'nin de ticari faiziyle birlikte tüketicilere ödenmesi konusunda yasal düzenlemeye bir hüküm konulmasını istiyoruz.

Diğer taraftan, elektrik yoksulu olan dar gelirli ya da hiç geliri olmayan abonelere, tüketicilerin evrensel haklarından olan temel gereksinimlerin giderilmesi hakkı gereğince de ücretsiz ya da düşük ücretle elektrik verilmesi konusunda yasal düzenlemeye bir hüküm konulmasını istiyoruz.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Kararında da belirtildiği gibi; eğer bu bedeller, kurallara uyan abonelerden alınmaya devam edilirse, dağıtım şirketleri elektriği çalanların peşine düşmeyecek ve elektrik hatlarındaki kayıpların önlenmesi için yatırım yapma gereğini duymayacak.

Bugün, tüketicilerin satın alma gücü dikkate alınarak bir hesap yapıldığında, dünyada elektriği pahalı tüketen ülkeler arasında yer aldığımız gerçeği ortaya çıkacaktır.

Tüm milletvekillerinin vicdanına sesleniyoruz: Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ile Yargıtay 3.Hukuk Dairesi Kararları, evrensel tüketici hakları, insan hakları, sosyal devlet anlayışı, kamu yararı ve hukuk devleti anlayışı gereğince, tüketicilerin sesi olan Derneğimizin önerisine kulak veriniz ve yasal düzenlemeyi buna göre yapınız.

Tüm tüketicilere ve halkımıza sesleniyoruz: elektrikten haksız olarak alınan 5 kalem bedel ile ilgili olarak tüketici hakem heyetlerinde ve tüketici mahkemelerinde hakkınızı arayınız. Tüketici Hakları Derneği olarak sizlere hukuksal destekte bulunacağız. Ancak, tüketici hakem heyetleri ve tüketici mahkemelerine başvuruda bulunmadan önce yanlış yapmamak ve doğru başvuruda bulunabilmek için lütfen Tüketici Hakları Derneğini arayınız ve gerekli bilgileri isteyiniz.

Basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Turhan ÇAKAR
Genel Başkan