Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

15.03.2015


BASIN AÇIKLAMASI

BASINA VE KAMUOYUNA

 

15 MART DÜNYA TÜKETİCİ HAKLARI GÜNÜ

SAĞLIKLI VE YETERLİ GIDAYA ERİŞİM EVRENSEL TÜKETİCİ HAKKIDIR.

TÜRKİYE’DE GIDA SAĞLIĞI VE BESLENME ALARM VERİYOR!..

RANT İÇİN DEĞİL, HALK İÇİN GIDA!..

ÇOCUKLARIN GIDA REKLAMLARINDA ARAÇ OLARAK KULLANILMASINA HAYIR!..

HAZIR GIDALAR SAĞLIĞIMIZ İÇİN TEHLİKELİDİR.

ALDATICI, YANILTICI VE İSTİSMAR EDİCİ GIDA REKLAMLARINA HAYIR!..

 

Bu yıl, tüm dünyada, 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü nedeniyle, “Sağlıklı ve Yeterli Gıdaya Erişim” konusunda etkinlikler yapılmakta, sorunlar ve çözüm önerileri gündeme getirilmektedir.

Tüketici Hakları Derneği olarak, bu kapsamda, “Türkiye’de Sağlıksız Gıda ve Beslenme Bozukluklarının Mevcut Durumu ve Sonuçları” konusunu gündeme getirmemiz, çocuklarımız, gençlerimiz ve halkımız açısından çok büyük bir önem oluşturmaktadır.

Sağlıksız gıda ve beslenme bozuklukları konusunda yapılan araştırmalarda, sorunun her geçen gün daha da arttığı görülmektedir. Ülkemizde, başta çocuklarımız, gençlerimiz ve kadınlarımız olmak üzere, halkımızın çok büyük bir çoğunluğunun sağlıksız, yetersiz ve dengesiz beslendiği görülmektedir. Özellikle de, toplumumuzun yüzde sekseninin yoksulluk sınırında, yüzde yirmisinin açlık sınırında yaşadığı kesimlerde bu sorunun çok daha ağır olduğu görülmektedir. Yani, yoksulluk, düşük gelir düzeyi ve gıdanın pahalı olması nedeniyle, çocuklarımızın, gençlerimizin ve halkımızın ezici çoğunluğu sağlıksız, yetersiz ve dengesiz beslenmek zorunda bırakılmıştır.

 

Diğer taraftan, en başta hazır ve ambalajlanmış gıdalar olmak üzere, gıdalarımızın ezici çoğunluğunda sağlığa aykırı fiziksel, biyolojik ve kimyasal kirliliklerin olduğu araştırmalarla ortaya konulmaktadır. Örnek vermek gerekirse, hemen tüm ve ambalajlanmış yiyecek ve içeceklerde sağlık açısından risk ve tehlike oluşturan çeşitli gıda katkı maddeleri bulunmaktadır. Okul çağı çocuklarımızın ve gençlerimizin gerek okul kantinlerinde gerekse okul dışında ve evlerde ağırlıklı olarak katkı maddeli, şekerli, unlu, trans yağlı hazır ve ambalajlı gıda tüketimi belirleyicidir. Bu gıdalar ile sağlıksız, dengesiz ve yetersiz beslenme tarzı obeziteye, şişmanlığa, hipertansiyona, kemik erimesine, karaciğer yağlanmasına, diyabete, kalp-damar hastalığına, kansızlığa, kansere ve alerjiye neden olmaktadır. Bu hastalıkların da her geçen gün arttığı görülmektedir.

Ayrıca, bilinçsizce tarım ilacı kullanımı ile birlikte özellikle de endüstriyel tarım şirketlerinin büyük çiftliklerinde büyük baş, küçük baş ve kümes hayvanlarının sağlıksız olarak yetiştirilmesi, hazır ve GDO’lu yemlerle beslenmesi de gıdalarımızın sağlıksızlığının diğer çok önemli bir nedenidir.

Aldatıcı, yanıltıcı ve istismar edici gıda reklamları ile çocuklarımızın reklamlarda araç olarak kullanılması yanlış ve sağlıksız tüketim algısını körüklemektedir.

Ülkemizde emperyalist gıda ve tarım şirketleri ile belli bir azınlığın lehine halkımızın ve ülkemizin aleyhinde olan yanlış gıda ve tarım politikaları bu sorunun asıl nedenidir.

“Sağlıklı ve Yeterli Gıdaya Erişim” evrensel tüketici hakkıdır. Tüketicilerin bu evrensel hakkına saygı gösterilerek gıda ve tarım politikalarının bu anlayışa uygun olarak yeniden ele alınması konusunda Hükümete, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına, diğer ilgili ve yetkililere çağrıda bulunuyoruz.

Çalışanların, emeklilerin, işsizlerin ve tüm yoksulların sağlıklı ve yeterli gıdaya erişebilmesi ve dengeli beslenebilmesi için gerekli ekonomik ve sosyal önlemlerin alınması çağrısında bulunuyoruz.

Çocuklarımızın gıda reklamlarında reklam aracı olarak kullanılmasına son verilmesi için gerekli yasal düzenleme yapılması çağrısında bulunuyoruz.

Okullarda çocuklarımıza sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenebilmelerine uygun olarak ücretsiz yemek verilmesi ile birlikte sağlıklı ceviz, fındık ve badem gibi çerez dağıtılması çağrısında bulunuyoruz.

Son olarak, rant için değil, halk için gıda istiyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Turhan ÇAKAR
Genel Başkan

 

BASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI
 
http://www.yeniasya.com.tr/ekonomi/saglikli-ve-yeterli-gidaya-erisim-evrensel-bir-haktir_326104

http://www.haberler.com/cocuklarin-reklamlarda-kullanilmasi-sagliksiz-7077579-haberi/

http://www.bugun.com.tr/son-dakika/cocuklarin-reklamlarda--haberi/1540098

http://www.haberler.com/dunya-tuketici-haklari-gunu-2-7077236-haberi/

http://www.ajans34.com/ekonomi/dunya-tuketici-haklari-gunu-h558477.html

http://www.belge.com.tr/haber-201321-3-dunya_tuketici_haklari_gunu.html

http://www.haberlersondakika.gen.tr/311646-dunya-tuketici-haklari-gunu

http://www.yenihaberden.com/dunya-tuketici-haklari-gunu-79203h.htm

http://www.bankahaber.com/dunya-tuketici-haklari-gunu-2-7077236-haberi/

http://www.globalhaber.tv/cocuklarin-reklamlarda-kullanilmasi-sagliksiz-tuketimi-korukluyor-26465h.htm

http://www.konhaber.com/yeni/haber-308501-EKONOMI-Dunya_Tuketici_Haklari_Gunu.html

http://www.haber3.com/cocuklarin-reklamlarda-kullanilmasi-sagliksiz-tuketimi-korukluyor-3259441h.htm

http://www.evrensel.net/haber/107860/yoksulluk-sagliksiz-beslenme-nedeni

http://www.merkurhaber.com/guncel/cocuklarin-reklamlarda-kullanilmasi-sagliksiz-tuketimi-korukluyor-h321871.html#.VQW40nn9nDc

http://www.samsunhaberhatti.com/newsdetail.asp?id=64440

http://www.samanyoluhaber.com/cocuklarin-reklamlarda-kullanilmasi/1090381/

Video

http://www.ulusalkanal.com.tr/egitim-saglik/yurttaslarin-cogu-dengesiz-besleniyor-h53115.html

http://www.tvarsivi.com/tuketici-haklari-dernegi-15-mart-dunya-tuketici-haklari-gununde-ankara-kizilayda-15.03.2015-304253ya.html