Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

16.06.2014

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Ankara, Toplu Taşımda Türkiye'nin En Pahalı Kentleri Arasına Girmiştir

ANKARA, TOPLU TAŞIMDA TÜRKİYE'NİN EN PAHALI KENTLERİ ARASINA GİRMİŞTİR

KENTİÇİ ULAŞIMDA TRANSFER ÜCRETİ BİR SOYGUN ÜCRETİDİR

ASGARİ ÜCRETLİ BİR AİLEDE, AİLE REİSİYLE BİR ÖĞRENCİNİN TOPLAM AYLIK ULAŞIM BEDELİ AKTARMASIZ OLARAK ASGARİ ÜCRETİN % 19.9’U, TEK AKTARMALI OLARAK ASGARİ ÜCRETİN %23.6’SIDIR.

ULAŞIMDA AKTARMA UYGUN DEĞİL, SOYGUNDUR.

ANKARA’DA YÜZBİNLERCE AİLE ULAŞIM YOKSULU DURUMUNDADIR.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN TOPLU TAŞIMDAKİ FİYAT UYGULAMASI TÜKETİCİ VE İNSAN HAKLARINA AYKIRIDIR.

ULAŞIM HAKTIR, ENGELLENEMEZ.

ULAŞIMDA BİNDİRİM DEĞİL, İNDİRİM İSTİYORUZ.
 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından 15.06.2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; çok binişli kartlarda tam yolcu için bir biniş bedeli 1.75TL’den 2TL’ye yükseltilmiştir. Birlik kartların ücreti ise 2TL’den 2.6TL’ye yükseltildi. Öğrenci ve öğretmenler için 1.30TL olan indirimli toplu taşım ücreti 1.50TL’ye yükseltilmiştir. Şehir merkezinde özel halk otobüslerinde uygulanan bir tam yolcu bilet ücreti 2.10TL’den 2.40TL’ye yükseltildi. Ankara kent içi kısa mesafe minibüs yolcu ücreti 2.10TL’den 2.40TL’ye, uzun mesafe yolcu ücreti ise 2.40TL’den 2.75TL’ye yükseltildi. Diğer taraftan, aktarma yapacak tam biletli yolculardan alınacak her bir transfer ücreti ise 59 kuruştan 67 kuruşa yükseltildi.

Bu son zamlarla birlikte, Ankara, Türkiye’de toplu ulaşımı en pahalı olan iki ilden birisidir. UKOME ve Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri utanmadan, vicdanları sızlamadan ucuz ulaşım hizmeti verdiklerini söylemektedirler.

Bu son zam kararına göre, belediye otobüsleri ile metro ve Ankaray için kullanılan çok binişli kartlarla özel halk otobüsü ve minibüslere %14.3 oranında zam gelmiştir. Öğrenci ve öğretmenler için uygulanan indirimli ücretlere yapılan zam oranı %15.4’dür. Belediye otobüsleri, metro ve Ankaray için tek biniş ücretine ise %30 oranında zam yapılmıştır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu son zam kararı ile, aylık net ücreti 846TL olan ve haftada bir gün dinlenip 6 gün çalışan bir asgari ücretlinin transfersiz aylık ulaşım ücreti çok binişli kartlarla ortalama 96TL, yani asgari ücretin %11.35’dir. Eğer, asgari ücretli kişi bir kez transfer ücreti ödüyorsa, bir ayda 32TL olan transfer ücreti ile birlikte aylık ulaşım ücreti 128TL, yani asgari ücretin %15’nin üzerinde olacaktır. Yolculardan transfer (aktarma) ücretinin alınması bir soygundur ve tüketici haklarına aykırıdır.

Asgari ücretli ailede toplu taşım aracı ile okula giden bir öğrenci varsa ve öğrenci haftada 6 gün boyunca indirimli olarak toplu taşım aracı kullanıyorsa, aile, yalnızca öğrenci için aylık olarak 72TL ücret ödeyecektir. Asgari ücretli bu aileden işe gidip gelen anne ya da babadan birisi ile okula gidip gelen bir öğrencinin toplu taşım aracı kullanmaları durumunda ailenin bir ayda ödeyeceği ortalama ulaşım ücreti aktarmasız olarak 168TL, yani asgari ücretin yüzde 19.9’udur. Aktarmalı olarak ise 200TL, yani asgari ücretin yüzde 23.6’sıdır.

Kısaca, asgari ücretli aile, Ankara’da bu son toplu taşım zamlarıyla birlikte, ailenin başka geliri yoksa, haneye giren ve tek geliri olan asgari ücretin %11.35 ile %23.6’sı arasındaki kısmını ulaşım ücreti olarak ödeyecektir. Bu aile ulaşım yoksuludur. Bu durumda, Ankara’da yüzbinlerce ulaşım yoksulu aile yaşamaktadır.

Bu insafsız, vahşi, tüketici ve insan hakları ile kamu yararına aykırı olan zam politikasının ne ulusal bir yasal dayanağı ne de bu konuda uluslararası bir sözleşme mevcuttur. Yapılan zam, Anayasa’nın 23.maddesi ve 172.maddesi ile Birleşmiş Milletler Uluslar arası Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesinin 11.maddesine aykırıdır.

Ankara, kenti içi ulaşımında, bu son zamla birlikte, tüketicilerin satın alma gücü dikkate alındığında Türkiye’nin en pahalı kentlerinden birisi olmasının yanı sıra, dünyanın da ulaşımda en pahalı başkentlerinden birisi durumundadır. Ankara Büyükşehir Belediyesinin kent içi ulaşımındaki fiyat uygulaması ile tüketicilerin ulaşım hakkı engelleniyor.

Yeter diyoruz. Ulaşımda bindirim değil, indirim istiyoruz. “Gökçek, artık, elini cebimizden çek” diyoruz. Başkent Ankara’mızın ulaşımda en pahalı birkaç kentten birisi olmasını doğru bulmuyor ve kabul etmiyoruz. Ulaşım tüketici ve insan hakkıdır, engellenemez. Ulaşımda bindirim değil, indirim istiyoruz. Ulaşım yoksulu olmak istemiyoruz. Bu zammın iptali için Tüketici Hakları Derneği olarak dava açacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Turhan ÇAKAR
Genel Başkan