Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

10.06.2013

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Biber Gazı Bombasının Sorumlularına Suç Duyurusu

BİBER GAZI BOMBASININ SORUMLULARINA SUÇ DUYURUSU!..

SORUMLULARININ CEZALANDIRILMASI İÇİN KAMU DAVASI AÇILSIN!..

ONBİNLERCE ANKARA’LININ YAŞAMI TEHLİKEYE ATILDI!..
 

Ülkemizde egemen bir duruma gelen çevresel yıkım ve tahribatlara, demokrasiye aykırı düzenlemelere, halkın yoksullaşmasına neden olan ekonomik uygulamalara, insanların yaşam tarzlarına müdahale edilmesine karşı İstanbul Gezi Parkında başlayan, ülkeye ve dünyaya yayılan barışçıl protestolara katılanlar insanlık dışı müdahalelerle dağıtılmaya çalışılmıştır.

Protestolara katılanlara karşı insan ve çevre sağlığına aykırı olarak insanların yaşamını tehlikeye atacak şekilde en sert müdahalelerin yapıldığı illerden birisi de Başkent Ankara’dır. Başkent Ankara’da protestolara katılan ve katılmayan çocuk, genç, yaşlı, onbinlerce kişinin sağlığı ve can güvenliği biber gazı bombalarıyla günlerce risk ve tehlikeye atılmıştır. Gaz bombaları insanlar hedef alınarak atılmıştır. Yüzlerce metre uzağa yayılan biber gazları nedeniyle, özellikle de yaşlı, çocuk, hasta, güçsüz ve direnci zayıf olan Ankara’lı onbinlerce yurttaş bu durumdan günlerce etkilenmişlerdir.

Binlerce yurttaş, evlerinin ve bulundukları mekanların camlarını kapadıkları halde biber gazının etkisine maruz kalmışlardır. Biber gazından etkilendiği için okula gidemeyen çocuklar, işe gidemeyen yurttaşlar olmuştur.

Gazın yayıldığı çevredeki esnaf ve diğer işyerlerinde çalışanlar aynı sonuçla karşı karşıya kalmışlardır. Hatta, Tuna Caddesindeki bir dershanede temizlik işçisi olarak çalışan İrfan Tuna adlı yurttaş biber gazının tetiklediği bir rahatsızlıkla başlayan kalp krizi sonucu yaşamını yitirmiştir.

Sanki bir düşmana karşı yapılmış gibi, Ankara’lı yurttaşlara karşı yapılan bu insanlık dışı biber gazı müdahalesinin sorumluları olan Ankara Emniyet Müdürü, Ankara Valisi, İçişleri Bakanı ve Başbakan hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına Tüketici Hakları Derneği olarak bugün iki ayrı dilekçe ile suç duyurusunda bulunduk. Bu başvuru ile sorumluların cezalandırılmaları için kamu davası açılmasını talep ettik

Basına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Turhan ÇAKAR
Genel Başkan