Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

24.10.2012

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Bayraklarımızı Pencereye, Balkona Asarak Cumhuriyetimizi Sahiplenelim

YURTTAŞLARIMIZA ÇAĞRIMIZDIR: BAYRAKLARIMIZI EVİMİZİN PENCERESİNE VE BALKONUNA ASARAK CUMHURİYETİMİZE SAHİP ÇIKALIM.
 

Tüketici Hakları Derneği, birçok dernek, sivil toplum kuruluşu ve halkımızla birlikte, 29 Ekim 2012 günü saat 11:00’de Ankara’da Birinci Meclis önünde cumhuriyetimizin seksen dokuzuncu yılını kutlamak amacıyla “Cumhuriyet Buluşması”na vatandaşlarımızı katılmaya çağırmıştır. Bizler bu onurlu kutlamada üzerimize düşen görevi dernek üyeleri olarak gururla yerine getireceğimize söz veriyoruz. Tüketici hakları, vergisini veren vatandaşların devletten taleplerini de içeren geniş bir içeriğe sahiptir. Bu çerçevede, Tüketici Hakları Derneği üyeleri olarak bizler, hangi gerekçe ile olursa olsun, vatandaşların kendi cumhuriyetlerinin kuruluşunu kutlamalarının ve bu cumhuriyeti kuran önderlerine saygılarını sunmalarının engellenmemesi gerektiğini savunuyoruz. Bu vesile ile Ankara Valiliği başta olmak üzere, yetkili ve sorumlu bütün yönetim kademelerini aldıkları kararları bir kez daha gözden geçirmeye davet ediyoruz.

Halkın cumhuriyeti ve Atasıyla buluşacağı bu müstesna günde, önemli bir mazereti olmayan herkes, uğruna ölümleri göze aldığımız, uğruna şehit olanlar için “vatan sağ olsun” dediğimiz ay yıldızlı al bayrağımızı eline alarak, bağımsızlığımızın sembolü olan cumhuriyetimizin seksen dokuzuncu gurur gününü kutlamaya yürekten katılmalıdır. Katılmalıdır çünkü; cumhuriyet erdemdir, kültürdür, çağdaşlaşmadır, küreselleşen dünyada var olmaktır. Katılmalıdır çünkü; çocuklarımız ve torunlarımız için var olan gelecek cumhuriyetin devamıyla mümkündür. Katılmalıdır çünkü; geleceğimize yönelmiş iç ve dış saldırılara karşı verilecek en gerçek yanıt, cumhuriyete bağlılığımızı haykırmaktır.

Katılamayan yurttaşlarımız ne yapmalıdır?
Ulusların tarihinde ulus olarak bir arada olabilmeyi sağlayan duyguların tekrar tekrar canlandırıldığı özel günler vardır. Cumhuriyetimizin ilan edildiği 29 Ekim 1923 tarihi de ulusumuz ve halkımız için bu özel günlerden biridir. Bu nedenle, her 29 Ekim’de Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan yurttaşlarımız bayrağına, ulusuna, cumhuriyetine ve Cumhuriyetimizin Kurucusu olan önderine sahip çıktığını haykırmak için, rengini şehitlerimizin kanından almış olan al bayrağımızı, evinin en nadide köşesinden, özenle çıkarıp evinin penceresine asarlar.

Bizler Tüketici Hakları Derneği üyeleri olarak, artık sözün bittiği yer olan bu noktada, bütün vatandaşlarımızın, ölürken üzerimizde taşımayı onur saydığımız bayrağımızı 29 Ekim günü evlerimizin pencerelerine asmalarını ve bu vesileyle; “BİZ BU CUMHURİYETİ GELECEK NESİLLERDEN ÖDÜNÇ ALDIK” diye haykırmalarını istiyoruz.

Unutmayın, başka yarın, başka cumhuriyet, başka kurtuluş yok. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ey Türk Gençliği” ile başlayan hitabetinde belirtilen ve bugün ülkemizde yaşanan olumsuz koşulların bilinciyle bütün zorlukları yeneceğimize olan inancımız tamdır.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Turhan ÇAKAR
Genel Başkan