Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

12.03.2012

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

16 Mart 2012 Cuma Günü Bankalara ve Kredi Kartlarına Boykot

16 MART 2012 CUMA GÜNÜ BANKALARA VE KREDİ KARTLARINA BOYKOT!..

BANKALAR HAKSIZ ÜCRET ALMAKTAN VAZGEÇSİN, YARGI KARARLARINA SAYGILI OLSUN !..

TÜKETİCİLER OLARAK HİÇBİR İŞLEMDEN ÜCRET ALMAYAN BANKALARI SEÇECEĞİZ !..

YARGI KARARLARI GEREĞİNCE ; YILLIK KART AİDATI, DOSYA MASRAFI, YENİDEN YAPILANDIRMA ÜCRETİ, İPOTEK FEK ÜCRETLERİNİ GERİ ALMAK İÇİN TÜKETİCİLER HAKLARINI ARASINLAR!..

BANKALARIN HER TÜRLÜ TÜKETİCİ İŞLEMİNDEN ÜCRET ALMAMALARI, ALINAN ÜCRETLERİ GERİ VERMELERİ İÇİN YASAL DÜZENLEME YAPILSIN!..
 

Derneğimizin de üyesi olduğu Uluslararası Tüketici Örgütü, bu yıl kutlanacak olan 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Gününü, bankaların tüketici haklarına aykırı uygulamalarının ve tüketicilerin bankalardan isteklerinin ortaya konulacağı gün olarak belirlemiştir. Tüketici Hakları Derneği olarak da uzun yıllardan beri “Tüketici Hakları Haftası” olarak çeşitli etkinlikler yaptığımız 15 Mart “Dünya Tüketici Hakları Günü” nedeniyle, 2012 yılında yapacağımız Tüketici Hakları Haftasının ana gündem konusunu “bankaların haksız uygulamaları ve tüketicilerin bankalardan istekleri” olarak belirlemiş bulunuyoruz.

Bu yıl yapacağımız tüketici hakları haftasında bankalarla ilgili hazırladığımız ANKETİ hem web sayfamıza koyacağız hem de tüketicilerle yüz yüze görüşerek anketin yapılmasını sağlayacağız. ANKET sonuçlarını daha sonra açıklayacağız.

16 Mart 2012 Cuma günü saat 14:00’de Ankara – Maltepe’de Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Konferans Salonunda yapılacak olan “Bankaların Haksız Uygulamaları ve Tüketici Hakları” konulu bir PANEL düzenledik. Tüketicileri paneli izlemeye davet ediyoruz.

Ülkemizde faaliyet gösteren bankalar, yüzden fazla değişik adlar altında tüketicilerden milyarlarca, eski para birimiyle katrilyonlarca lira tüketicilerden haksız bedel almaktadırlar. Bu haksız bedeller içersinde en yaygın olanları yıllık kart aidatları ve konut kredisi kullananlardan dosya masrafı adıyla alınan ücretler ile yeniden yapılandırma ücreti, ipotek fek ücreti gibi ücretlerdir.

Bilindiği gibi, Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin Kararı gereğince, 10 yıl geriye dönük olarak yıllık kart aidatlarının tüketicilere ödenmesi için hazırladığımız dilekçeyi web sayfamızda yayınlamıştık. Benzer şekilde, bankaların tüketicilerden haksız yere aldıkları dosya masrafı, yeniden yapılandırma ücreti, ipotek fek ücretlerini de yargı kararları gereğince tüketiciler bankalardan isteyebilirler. Tüketicilerin, bankalardan olumsuz cevap almaları durumunda ikamet ettikleri kaymakamlıklarda ve illerde bulunan tüketici sorunları hakem heyetlerine başvuruda bulunabilirler. Bu konuda da Tüketici Hakları Derneği olarak her zaman olduğu gibi tüketicilerimize yardımcı olacağımızı belirtmek isteriz.

Bu yılki (2012 yılı) Tüketici Hakları Haftasında tüketicilere çok önemli bir BOYKOT çağrımız vardır!..

Sayın Tüketiciler !..

16 Mart 2012 Cuma Günü

BANKALARA GİTMİYORUZ !..
KREDİ KARTIMIZI KULLANMIYORUZ!..

Bir günlük boykotla bankaların haksız ve soyguncu uygulamalarına karşı tüketimden gelen gücümüzü kullanalım, haklı tepkimizi gösterelim.

Ayrıca, Tüketici Hakları Derneği olarak, bankaların değişik adlar altında aldıkları haksız ücret soygunlarından vazgeçmeleri, yargı kararlarına, tüketici haklarına saygılı olma çağrısında bulunuyoruz.

Tüketiciler olarak, bundan sonra, tüketicilerle yaptıkları hiçbir işlemden ücret almayan, yargı kararlarına ve tüketici haklarına saygılı olan bankaları seçeceğimizi bankalara ve tüm tüketicilere duyururuz.

Bununla birlikte, Hükümetin Banka ve Kredi Kartları Kanunu’nda bir değişiklik yaparak; bankalarla tüketiciler arasında gerçekleştirilen her türlü tüketici işleminden ücret alınmaması, alınan ücretlerin ise tüketicilerin başvurusuna gerek kalmaksızın tüketicilere ticari faiziyle birlikte iade edilmesine ilişkin bir yasal düzenleme yapması çağrısında bulunuyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Turhan ÇAKAR
Genel Başkan