Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

06.01.2012

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Gıda Kodeksi Düzenlemesi Ekmek Zammına Kılıf Hazırladı

TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ (THD) GENEL BAŞKANI TURHAN ÇAKAR; “GIDA KODEKSİ DÜZENLEMESİ EKMEK ZAMMINA KILIF HAZIRLADI”…

TURHAN ÇAKAR; “YENİ GIDA KODEKSİ UYGULAMADA TÜKETİCİYE YAKLAŞIK %17 ZAM OLARAK DÖNMÜŞTÜR”.

ÇAKAR; “ANKARA’DA ESKİDEN 300 GRAM OLAN EKMEK YENİ KODEKSLE 250 GRAMA DÜŞMESİNE RAĞMEN BİR ÇOK YERDE YİNE 300 GRAM FİYATINA SATILMAYA DEVAM EDİYOR”…

“ANKARA VE BENZER UYGULAMA OLAN İLLERDE EKMEĞİN 250 GRAMLIK FİYATI YAKLAŞIK %17 ORANINDA İNDİRİLEREK HEMEN BELİRLENMELİDİR”…

ÇAKAR ; “BAŞTA ANKARA OLMAK ÜZERE BU DURUMDAKİ İLLERİN VALİ VE BELEDİYE BAŞKANLARINI BU KONUDA DENETİME ÇAĞIRIYORUM”...

THD GENEL BAŞKANI TURHAN ÇAKAR; TÜKETİCİLERİ GRAMAJI DÜŞMÜŞ EKMEĞİ ESKİ FİYATTAN SATIN ALMAMALARI KONUSUNDA UYARDI…
 

Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, Dernek Genel Merkezinden yaptığı yazılı açıklamada “3 Ocakta yürürlüğe giren yeni gıda kodeksi düzenlemesi ile ekmek zammına kılıf hazırlandı” dedi.

Turhan Çakar, açıklamasında; “Yeni gıda kodeksi uygulamada tüketiciye yaklaşık %17 zam olarak dönmüştür. Çünkü, özellikle, Ankara’da eskiden 300 gram olan ekmek, yeni kodeksle 250 grama düşmesine rağmen bir çok yerde yine 300 gram fiyatına satılmaya devam ediyor. Zira ilgili yasaya göre ekmek fiyatları fırıncılar odasınca belirlenerek üst örgütü tarafından onaylayarak yürürlüğe konuluyor.

Halen yürürlükte olan tarifede ekmek alt sınır olan 300 gram ve 450 gram olarak fiyatlandırılmış bulunuyor. Oysa yeni gıda kodeksiyle ekmeğin 250 gram ve artı 50 gramlık katları halinde üretilmesi zorunlu hale getirildi. Bu durumda Ankara’da Derneğimizi arayan tüketiciler 250 gramlık yeni ekmeğin eskiden 300 gram olarak aldıkları ekmek fiyatından satıldığını belirtiyorlar” dedi.

Çakar, Ankara ve benzer uygulama olan illerde ekmeğin 250 gramlık fiyatının yaklaşık %17 oranında indirilerek hemen belirlenmesi gerektiğini belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü; “Başta Ankara olmak üzere, bu durumdaki illerin vali ve belediye başkanlarını bu konuda denetime çağırıyorum” dedi.

Turhan Çakar, açıklamasında tüketicilere de seslenerek; “Tüketicileri gramajı düşmüş 250 gramlık ekmeği eski fiyattan satın almamaları konusunda uyarıyorum.” dedi.


Turhan ÇAKAR
Genel Başkan