Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

11.10.2011

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Ankara'da Ulaşım Zammı

ANKARA, ULAŞIMDA HEM ZAM ŞAMPİYONU HEM DE ULAŞIMDA TÜRKİYE’NİN EN PAHALI KENTİ

KENT İÇİ ULAŞIMDA TRANSFER ÜCRETİ SOYGUN ÜCRETİ OLDU

ASGARİ ÜCRETLİ BİR AİLEDE AİLE REİSİ İLE ÖĞRENCİNİN TOPLAM AYLIK ULAŞIM BEDELİ ASGARİ ÜCRETİN %33’ÜDÜR

BELEDİYECE YENİ ZAM KARARLARI ALINARAK ESKİ KARARLARIN HUKUKİ DENETİMİ ENGELLENİYOR
 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi ( UKOME) tarafından 01.09.2011 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 2011 yılı içerisinde şehir içi toplu taşım araçlarına 2.kez zam yapılmıştır. 2011 yılındaki ilk zam ise 1 Ocak 2011 yılından geçerli olmak üzere yapılmıştı.

Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin ( UKOME) kararına göre; çok binişli manyetik kartlarda tam yolcu 1 biniş bedeli 165 kuruştan 175 kuruşa yükseltilmiştir. Çok binişli manyetik öğrenci kartlarında 1 biniş bedeli 125 kuruştan 130kuruşa yükseltilmiştir. Şehir merkezinde özel halk otobüsü ve özel toplu taşıma araçlarında 1 tam yolcu ücreti 2TL’den 210kuruşa yükseltilmiştir. Ankara kent içi kısa mesafede minibüs yolcu ücreti 2TL’den 210kuruşa, en uzun mesafede ise 230kuruştan 240kuruşa yükseltilmiştir. Diğer taraftan, aktarma yapacak tam biletli yolculardan alınacak her bir transfer ücreti ise 55kuruştan 58kuruşa yükseltilmiştir.

Bu son zam kararına göre; 2011 yılında belediye toplu taşım araçlarında ilk 9 ayda 150kuruştan 175kuruşa yükseltilen bir binişlik tam yolcu ücretine %16.7, 110kuruştan 130kuruşa yükseltilen bir binişlik öğrenci ücretine ise %18.2 zam yapılmıştır. Oysa, bu süre içerisinde asgari ücrete net %10, emekli memur ücretine ise %7.2 oranında zam yapılmıştır. Kent içi toplu taşım araçlarında uygulanan transfer ücreti ise soygun ücreti olmuştur.

Eylül 2011 tarihi itibariyle Türkiye’de uygulanan ortalama belediye otobüs ücreti 145kuruş, ortalama dolmuş ücreti 147 kuruş iken Ankara’daki yüksek ulaşım ücretlerini hem hukuksal hem de tüketici hakları yönüyle kabul etmek mümkün değildir. Bununla birlikte, Ankara’nın dışındaki tüm illerde öğrenci ulaşım ücretleri 1TL’nin altında iken, Ankara’da öğrenci ücretlerinin 130 kuruş oluşunun mantıksal açıklaması olabilir mi?

Asgari ücret 1 Temmuz 2011’den itibaren ikinci 6 ay için net 659TL olmuştur. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu son zam kararıyla 1 kişinin çok binişli kartlarda transfersiz aylık ulaşım ücreti 105TL, yani asgari ücretin %16’sı olmuştur. 1 kişinin 1 transferli aylık ulaşım ücreti 139.8TL, yani asgari ücretin yüzde21.2’si olmuştur. Eğer, asgari ücretli ailede okula giden bir öğrenci varsa, bu asgari ücretli ailenin 1 aktarmalı ulaşım ücreti ile 78TL olan aylık öğrenci ulaşım ücretinin aylık toplamı 217.8TL, yani asgari ücretin %33’üdür.
Dünyanın hiçbir başkentinde dar gelirli tüketicileri bu derece ezen, tüketicilerin aylık ücretinden ulaşıma bu kadar pay ayırdığı bir fiyat politikası yoktur. Bu politika yalnızca Melih Gökçek’e özgü bir politikadır. Bu insafsız, vahşi, tüketici ve insan haklarını ayaklar altına alan, kamu yararına aykırı olan, hukuk dışı zam politikasının dayanağı olabilecek ne ulusal bir yasa ne de uluslar arası bir sözleşme mevcuttur. Yapılan zam, Anayasa’nın 73.maddesi ile Birleşmiş Milletler Uluslar arası Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesinin 11.maddesine aykırıdır.

Ankara, kent içi ulaşımında, bu son zamla birlikte tüketicilerin alım gücü dikkate alındığında Türkiye’nin ve dünyanın en pahalı kenti durumundadır. Ankara, kent içi ulaşımda zam şampiyonluğunu bırakmamaktadır.

Artık yeter diyoruz. Ulaşımda bindirim değil, indirim istiyoruz. “Gökçek, elini cebimizden çek”, diyoruz. Başkent Ankara’mızın ulaşımda zam şampiyonu ve en pahalı kent olmasını doğru bulmuyor ve kabul etmiyoruz. “Ulaşımda soyguna artık son verilsin”, diyoruz.

Uygulanması halinde, telafisi güç ve imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması nedeniyle, zam kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için bugün burada, Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi Başkanlığında, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile EGO Genel Müdürlüğü’ne Tüketici Hakları Derneği olarak dava açmış bulunuyoruz.

2010 yılı başından beri açmış olduğumuz ve halen devam etmekte olan 3 dava ile birlikte bu son davamız Ankara kent içi toplu taşım araçlarına yapılan zamlara karşı açtığımız 4.dava olmaktadır.

Tüm basınımıza ve kamuoyuna duyurulur.


Turhan ÇAKAR
Genel Başkan