--------------------------------
 
   
 
 
  Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

30.06.2011

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Tüketici Hakları Derneği (THD) Tarım Bakanlığını Göreve Çağırdı

TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ (THD) TARIM BAKANLIĞINI GÖREVE ÇAĞIRDI…

DERNEKTEN YAPILAN AÇIKLAMADA ; “ HER GEÇEN GÜN GIDA HİLELERİNİN ARTMAKTA OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKİLEREK “TÜKETİCİLERİN SAĞLIĞININ RİSK VE TEHLİKE ALTINDA”  OLDUĞU VURGULANDI.

THD GENEL BAŞKANI ÇAKAR; “TARIM BAKANLIĞINI GIDA HİLELERİNİ ÖNLEMEYE, TÜKETİCİ
HAKLARINA SAYGILI OLMAYA VE GÖREVİNİ YAPMAYA ÇAĞIRIYORUZ” DEDİ...
 

Tüketici Hakları Derneği (THD), Her geçen gün gıda hilelerinin artmakta Olduğuna Dikkat Çekerek Tarım Bakanlığını göreve çağırdı. THD Genel Başkanı Turhan Çakar tarafından dernek genel merkezinde yapılan açıklamada, “Neredeyse, her gün basından çeşitli gıda hileleri hakkında haber okuyoruz. Ancak, 28 Haziran 2011 tarihinde Star Haberde, Türkiye Lokantacılar Federasyonu Başkan Vekili Şefik Aslan’ın bizzat tavuk dönerdeki hilelere değinmesi bu konuda bardağı taşıran son damla olmuştur. Aslan’ın ekmeğe karbonat katılarak renginin beyazlatıldığını söylemesi, kasaplarda et terbiye edilirken %20-25 oranında su verilip ağırlaştırıldığının belirtmesi, tüketiciler olarak sağlığımızın ne kadar büyük bir tehlike ve risk altında olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır” denildi. Çakar, son zamanlarda kamuoyuna yansıyan diğer bilgilere de değinerek; “Son zamanlarda basında ve kamuoyunda çöpe atılması gereken sakatat parçaları, bağırsak, kıyılmış tavuk derisi, paça gibi artık maddelerin katıldığı, tavuk dönerine inek memesinin dahi katıldığı yer almaktadır. Bu hilelerin tüketiciler tarafından anlaşılmaması, fark edilmemesi için artık maddelerin baharatlandırılarak tavuk dönerinin içine karıştırıldığı belirtilmektedir. Söz konusu hileli tavuk dönerlerin ucuz olması nedeniyle, özellikle de bu tür hileli tavuk dönerleri daha çok tüketen ve ekonomik durumu iyi olmayan tüketicilerin sağlığı çok daha büyük risk ve tehlike altında bulunmaktadır” dedi.

THD Genel Başkanı Çakar açıklamasında, tüm tüketiciler adına Tarım Bakanlığını gıda hilelerini önlemeye, tüketici haklarına saygılı olmaya ve görevini yapmaya çağırdı . Çakar, açıklamasının devamında bakanlık yetkilerine seslenerek; “Her geçen gün gıda hileleri azalacağına neden artmaktadır ? Tüm bu hilelere karşı Tarım Bakanlığı ne yapmaktadır? Denetimlere neden ağırlık verilmemektedir? Eğer, denetimler sonucunda bu tür hileler saptanmışsa, neden risk ve tehlike altında bulunan tüketiciler ve kamuoyu bakanlık tarafından bilgilendirilmemektedir? Tüketicilerin bu tür gıda hilelerini anlayabilmesi mümkün değildir. Bu hileler, ancak laboratuarlarda yapılacak testler sonucunda anlaşılabilir. Tüketici Hakları Derneği olarak Tarım Bakanlığını tüketicilerin evrensel haklarından olan sağlık hakkı ile bilgilenme hakkına saygılı olmaya ve bu konuda görevini yapmaya çağırıyoruz. Tarım Bakanlığı bu tür gıda hilelerine son vermelidir, yaptığı denetimler sonucunda risk ve tehlike altında bulunan tüketicileri ve kamuoyunu bilgilendirmelidir” dedi.


Turhan ÇAKAR
Genel Başkan