Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

28.05.2011

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Ukome’nin Ayakta Ölüme Davetiye Çıkartan Kararı İptal Edilsin

UKOME’NİN AYAKTA ÖLÜME DAVETİYE ÇIKARTAN KARARI İPTAL EDİLSİN

TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ OLARAK UKOME KARARININ İPTALİ İÇİN DAVA AÇACAĞIZ
 

UKOME’nin bir yanlış kararı ile Akyurt’ta Ankara-Çankırı Devlet Karayolunda, çoğunluğu Ankara Üniversitesi Kalecik Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin bulunduğu midibüs ile kamyonetin çarpışması sonucunda bir öğrencinin ölmesine, 38 kişinin yaralanmasına neden olan bu yanlış kararın arkasındaki tüm sorumluları Tüketici Hakları Derneği (THD) olarak kınıyor ve protesto ediyoruz.

Büyükşehir Belediyesi sınırları kapsamına alınan ilçeler ile Ankara merkez arasındaki toplu taşım araçlarına ayakta yolcu taşımasına izin verilerek göz göre göre trafik kazalarına ve ölüme davetiye çıkartılmıştır.

Bu karar, UKOME’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan ve yetkililerinin insan yaşamına ve tüketicinin güvenlik hakkına ne kadar önem verdiğinin açık bir göstergesidir.

UKOME’nin bu kararı, tüketicilerin evrensel haklarından olan güvenlik hakkı ile insan haklarına aykırı bir karardır.

UKOME ve Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan ve yetkilileri bu karar ile firmaların çıkarını tüketici ve insan haklarından, Ankaralı yurttaşların haklarından üstün gördüğünü ortaya koymaktadır.

Tüketicilerin güvenlik hakkını ayaklar altına alan bu yanlış kararın UKOME tarafından acilen iptal edilmesi gerekmektedir.

Tüketici Hakları Derneği (THD) olarak, trafik kazalarına ve ölüme resmi davetiye çıkartan UKOME’nin bu yanlış kararının iptali için dava açacağız.

Kamuoyu ile ilgili ve yetkililere duyurulur.

Turhan ÇAKAR
Genel Başkan