Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

13.03.2011

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Mağazadan Ayakkabı’nın Parasını Almaya Giden Tüketici Canını Zor Kurtardı…

HAKEM HEYETİ HATALI AYAKKABI İÇİN PARA İADESİNE KARAR VERDİ,

MAĞAZADAN AYAKKABI’NIN PARASINI ALMAYA GİDEN TÜKETİCİ CANINI ZOR KURTARDI…

TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ (THD) GENEL BAŞKANI ÇAKAR; “ESNAF GÖRÜNÜMLÜ ZORBALARA” KARŞI İLGİLİLERİ UYARDI.
 

Tüketici Hakları Derneği; son günlerde bazı satıcılar tarafından tüketicilere karşı yapılan kaba davranışlarla ilgili olarak başta TOBB, TESK, Ankara Ticaret Odası olmak üzere Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nı uyardı. Açıklamaya göre bu davranışlar müşteriyi dövmeye kadar gidiyor. Dernekten yapılan açıklamada geçtiğimiz günlerde ev hanımı E.A. aldığı ayakkabı hatalı çıkınca her bilinçli tüketicinin yaptığı gibi hakkını aramaya karar verdi. E.A. ayakkabıyı iade etmek için ayakkabıyı aldığı mağazadan olumlu yanıt alamayınca Tüketici Hakları Derneği vasıtasıyla Çankaya 1. No’lu Hakem Heyeti’ne başvurdu. Ayakkabıyı bilirkişiye inceleten heyet, ayıplı olduğu belirlenen ayakkabının bedelinin tüketiciye ödenmesine karar verdi. E.A. yanına eski mesai arkadaşı emekli memur Mustafa Subaşı’nı da alarak Başkent’in göbeğinde Kızılay’da Soysal Hanın girişinde bulunan mağazaya gitti. Çankaya Polis Merkezi tutanaklarına yansıyan E.A. ve Mustafa Subaşı’nın ifadelerine göre, bu duruma sinirlenen işyeri işletmecisi M.S. önce E.A’ya “Sen ne biçim insansın, senin insanlığından şüphe ediyorum” diyerek hakaret etti, sonra da kendisine “Bir bayana karşı ölçülü konuşması” gerektiğini hatırlatan Subaşı’nın üstüne saldırdı. Saldırıya mağaza çalışanın da katılmasıyla mağaza dışına sürüklenen Subaşı pasaj içerisinde yerlerde sürüklenip tekmelenerek M.S. ve M.Y. tarafından darp edildi. Etraftan yetişen vatandaşlar tarafından saldırganların elinden zorlukla alınan Subaşı hastanelik oldu.

E.A ve Mustafa Subaşı saldırganların cezalandırılması için Çankaya Polis Merkezi’ne başvurdu. Subaşı müşterisini döven firma ilgilileri hakkında gereken tüm idari cezaların uygulanması için THD’ye dilekçe verirken ev hanımı E.A. saldırganlardan korktuğu için dilekçe vermedi.

Konuyla ilgili olarak THD Genel Başkanı Turhan Çakar son günlerde Derneğe benzer şikayetlerin geldiğini belirterek şunları söyledi: “ Günümüzde tüketici için çeşitli seçenekler vardır. Tüketici için o mağaza olmazsa başkası olur. Yani tüketici satıcıya muhtaç değildir ama satıcı için müşteri velinimettir. Bu çağda bunu anlamak bir yana Başkent’in göbeğinde esnaflık, tacirlik yerine zorbalık yapmaya kalkanlara yasal zeminde hak ettikleri dersleri verilecektir. Bu şekilde hareket edenlerin TOBB, TESK, ticaret, esnaf ve sanatkar odaları ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na, TBMM dilekçe komisyonuna şikayet edilmeleri halinde bu kuruluşların Tüketici Hakları ihlalleri karşısında yasal olarak çeşitli cezaları vermekle yükümlü oldukları bilinmektedir. Bununla birlikte, tüketici Derneğimize de şikayette bulunursa, biz de tüketici adına gerekli yasal ve idari girişimleri yaparız. Ayrıca, yeri gelmişken, bundan sonra tüketicilerden gelen şikayetlere göre Derneğimizce bir kara liste hazırlanacağını duyurayım. Bu liste belli aralarla kamu oyuna duyurulacak ve tüketiciler bu firmalar hakkında bilgilendirilecektir” dedi.

Çakar açıklamasında bu konuda yasalarla görevli olan TOBB, TESK, ticaret, esnaf ve sanatkar odaları ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nı “esnaf,tacir görünümlü” bu zorbalara karşı görevlerini en etkin bir şekilde yapmaya çağırdı. Saygılarımızla,

Basınımıza ve Kamuoyuna duyurulur.

Turhan ÇAKAR
Genel Başkan