Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

16.10.2010

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Okul Kantinleri Hakkında THD ve ÖVDER'in Açıklaması

OKUL KANTİNLERİ: ÖĞRENCİLERİN SAĞLIĞI İÇİN BÜYÜK TEHLİKE!..

ÖĞRENCİLER KANTİNLERDE BESLENMİYOR, ZEHİRLENİYOR!..

ÇÖZÜM OKUL KANTİNLERİ DEĞİL OKUL KOOPERATİFÇİLİĞİDİR..

MİLLİ EĞİTİM VE SAĞLIK BAKANLIĞI GÖREVE..

HER OKULA BESLENME ÖDENEĞİ ..
 

Okul kantinleri geleceğimiz olan çocuklarımızın, öğrencilerimizin sağlığı için büyük tehlike saçmaktadır.

Okul kantin ve kafeteryalarında satılan riskli yiyecek ve içecekler şunlardır: cipsler, şekerlemeler, kolalar, gazlı içecekler, hazır meyve suları, gofretler, bisküviler, kekler, çikolatalar, GDO’lu gıdalar ve diğer katkı maddeli gıdalar.

Yapılan araştırmalarda günlük enerji gereksinimlerinin %50’sini okul kantinlerinden aldıkları bu tür yiyecek ve içeceklerle karşılayan öğrencilerimiz beslenmiyor, zehirleniyor. Öğrenciler, ailelerinden aldıkları harçlıkların neredeyse tamamını kantinlerden aldıkları yiyecek ve içeceklere harcıyor.

Kantinlerde satılan yiyecek ve içecekler öğrencilerin sağlığı üzerinde alerji, obezite, hipertansiyon, diyabet, kroner arter hastalığı, osteoporoz ( kemik erimesi) ve kanser gibi risk ve tehlike yaratmaktadır.

Bugün itibariyle, sözü edilen bu sağlık sorunlarının ve hastalıkların çocuklar ve gençler arasında hızla artmakta ve yaygınlaşmakta olduğu görülmektedir.

Okullardaki kantin işletmeciliği, eğitimin ticarileştiğinin, okullarda eğitimin değil rantçı anlayışın ön plana çıkartıldığının çok somut bir göstergesidir. Öğrenciler ise bu rant ilişkisinin istismar aracı haline getirilmiştir.

Eğitimin bir amacı doğru ile yanlışın öğrencilere kavratılarak doğrunun öğrenciler tarafından davranış haline getirilmesini sağlamaktır. Bu anlamda toplum sağlığı açısından zararlı ve yararlı gıda maddeleri ile sağlıklı beslenme eğitiminin öğrencilere verilmesi, konu ile ilgili olarak öğrencilere bilinç kazandırılması eğitimin asıl amacı olmalıdır.

Bu amaç doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı ve okul yönetimleri tarafından öğrencilerin sağlığının korunması yönünden gerekli tüm önlemlerin alınması gerekmekte iken bugünkü kantin işletmeciliği ile öğrencilerin zehirlenmesine, doğrunun değil yanlışın bir davranış haline getirilmesine ortam hazırlanmıştır. Bu uygulama, bilimsel eğitimin amacı ve toplumsal yarar ile baştan sona bir çelişkiyi ortaya koymaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının yetkililerine sesleniyoruz.: Bilimsel Eğitimin amacı ile öğrencilerimizin ve toplumun sağlığı açısından bugünkü kantin sistemine son veriniz. Kantin yerine bilimsel eğitim ve toplumsal yarara uygun olarak okul kooperatifçiliği sisteminin getirilmesini sağlayınız.

Her ilköğretim okulu ve liseye çocukların sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmesini sağlayacak şekilde “beslenme ödeneği” verilmesini sağlayınız.

Öğrenci velilerine ve okul aile birliklerine sesleniyoruz: Bilimsel eğitimin amacı, çocuklarımızın ve toplumun sağlığı açısından okul kantinlerinde sağlıksız yiyecek ve içeceklerin satılmasına izin vermeyiniz. Bugünkü kantin işletmeciliği yerine eğitimin amacına, çocuklarımızın sağlığına ve toplum yararına uygun olarak okul kooperatifçiliği sisteminin getirilmesini isteyiniz. Çocuklarınızın sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için her okula “beslenme ödeneği” verilmesini isteyiniz.

Tüm Öğrenci Velileri Dayanış Derneği ( ÖV-DER)     Tüketici Hakları Derneği (THD)