Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

25.12.2009

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Tüketici Hakları Derneği (THD) 10.Olağan Genel Kurulu Yapıldı

TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ (THD) 10. GENEL KURULU YAPILDI…

GENEL BAŞKANLIĞA TURHAN ÇAKAR SEÇİLDİ…

YENİ DÖNEM TÜKETİCİ HAKLARININ ÜLKEDE YAYGINLAŞTIRILMASI İÇİN HAMLE YILI İLAN EDİLDİ…
 

Tüketici Hakları Derneği (THD) 10. Olağan Genel Kurulu 19 Aralık 2009 tarihinde Ankara’da yapıldı.

Çeşitli demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen genel kurulda Genel Başkan Turhan Çakar bir konuşma yaparak yeni dönemi tüketici haklarının ülkede yaygınlaştırılması ve hakim kılınması için hamle yılı olarak ilan ettiklerini belirtti.

Çakar, konuşmasında, Türkiye’de tüketicinin dünya’nın en pahalı benzinini, telekomünikasyon ve iletişim hizmetlerini kullandığını belirtti. Sırada bekleyen doğalgaz zamları ve Ankara ve İstanbul’da toplu taşıma yapılan fahiş zamlar ile kamu ve yerel yönetimler eliyle verilen ya da düzenlenen hizmetlerde de dünya şampiyonluğuna gidildiğini anlatan Turhan Çakar devamla şöyle söyledi; “ Eğitim ve sağlık hizmetlerinin bile ticari olarak görüldüğü, insafsızca salınan dolaylı vergilerle tüketicinin adeta ezildiği günümüz Türkiye’sinde tüketici haklarının ülkede yaygınlaştırılması ve hakim kılınması için bağımsız ve etkili bir tüketici hareketi yaratılması gerekir. Bunun için ise ‘tüketimden gelen gücün’ mutlaka devreye sokulması ve ‘haklarını bilen, arayan, savunan, bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturulması şarttır. Tüketici artık sahaya inerek örgütlenmeli ve bizzat haklarına sahip çıkmalıdır” dedi.

Çakar, başlatacakları “her üye yeni bir üye kampanyası” ile üye sayılarını 200 bine çıkarmayı amaçladıklarını söyledi.

THD’nin yeni seçilen Merkez Yönetim Kurulu ve görevleri şöyle; Genel Başkan Turhan Çakar, Gn.Bşk. Yardımcısı Ergün Kılıç, Genel Sekreter Memduh Akbal, Genel Sayman M. Yılmaz Sayar, üyeler; Naime Alimoğlu, Nevzer Uzun, Nihat Şenaylı, Ferda Hekimci, Av. Ümit Kara.