Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

01.02.2008

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Bal İthalatı Tüketicilere Türk Arıcılığına Ve Tarımına Büyük Zarar Verecek

SORUNLU ÜLKELERDEN BAL İTHAL EDİLECEK

BAL İTHALATI TÜKETİCİLERE TÜRK ARICILIĞINA VE TARIMINA BÜYÜK ZARAR VERECEK

İTHAL BAL İSTEMİYORUZ

BAL İTHALATINA İZİN VERİLMESİN
 

Tüketicilerin en değerli besin kaynağından birisi olan bal, aynı zamanda onun üretilmesini sağlayan 120 000 arıcı ailenin de en önemli geçim kaynağıdır.

Arıcılık tarım sektörü içerisinde bitkisel üretime sağladığı katkı ve arı ürünleri (bal, polen, arı sütü, vb.) üretimi ile de önemli tarımsal üretim dallarından biridir.

Bugün Türkiye dünya bal üretiminde Çin, Arjantin ve Meksika’dan sonra 4. sırada yer almaktadır ve bal ihracatında önemli bir paya sahiptir. Dünyada 4,5 milyon kovan varlığı ile 2.sırada yer alan ülkemizde bal üretimi 70 bin ton, kovan başına ortalama bal üretimimiz de 16- 17 kg dolayındadır. Ülkemiz dünya arı ırklarının % 20 sini, ballı bitkilerin de % 75 ini barındırmaktadır.

Bal arılarının ekonomik katkısı yalnızca üretilen bal ile sorumlu değildir.Bitkileri tozlaştıran etken olarak çok daha ekonomik katkıları vardır.

Bugün piyasada bal konusunda paketleyici olarak faaliyet gösteren 170 dolayında firma bulunmaktadır. Bu firmalardan tekel konumunda bulunan 2- 3 tanesi Tarım ve Köy işleri Bakanlığı üzerinden baskı kurarak 8 bin ton bal ithal etme girişiminde bulunmuştur.

Bal İthalatının Neden Olacağı Tehlike ve Riskler Şunlardır.

• Market raflarında kalitesiz, riskli ve menşei belli olmayan ballar yer alacaktır.

• Yerli üreticiler ithalatçılarla rekabet edemeyip arıcılığı bırakma noktasına gelecektir.

• Kırsal kesimde yaşayan arıcı ailesi büyük bir istihdam sorunu yaşayacaktır.

• Ülkemizde arıcılığın bitmesi noktasına gelineceğinden diğer tarımsal ürünlerin üretiminde de azalmalara ve kalitesizliklere neden olacaktır.

Bu nedenlerle, Tüketici Hakları Derneği ve 120 bin arıcı ailenin örgütü olan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği olarak Ülkemize bal ithal edilmesine karşı çıkıyoruz. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile Hükümeti, bal ithalatına izin vermemeleri konusunda uyarıyoruz.

Tüm tüketicileri, 120 bin arıcı ailesini , ilgili meslek ve demokratik kitle örgütlerini uyanık olmaya ve bizlerin bu haklı mücadelesine destek vermeye çağırıyoruz.
 
Tüketici Hakları Derneği Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği