Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

25.12.2007

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Riskli Yiyecek ve İçeceklerin Okul Kantinlerinde Satılması Yasaklansın

OKUL KANTİNLERİ ÖĞRENCİLERİN SAĞLIĞI İÇİN TEHLİKE SAÇIYOR

RİSKLİ YİYECEK VE İÇECEKLERİN OKUL KANTİNLERİNDE SATILMASI YASAKLANSIN

RİSKLİ GIDALARLA İLGİLİ ÖZENDİRİCİ REKLAMLAR İLE ÇOCUKLARIN BU TÜR GIDALARDA REKLAM ARACI OLARAK OYNATILMASI YASAKLANSIN.
 

Okul kantin, kafeterya ve yemekhanelerinde öğrencilerimize satılan, yedirilen ve içirilen gıda maddeleri hakkında velilerden gelen şikayetler nedeniyle Tüketici Hakları Derneği olarak bir araştırma yaptık.

Şubelerimizin faaliyet gösterdiği 40 il ve ilçedeki 300 dolayında ilköğretim okulu ve lisede yaptığımız bir araştırma sonucunda öğrencilerimizin sağlığı açısından risk ve tehlike oluşturabilecek cips, gofret, kek, şekerleme, çikolata, sucuklu salamlı tost ve sandviç, bisküvi, kola, gazlı içecek ve hazır meyve suları gibi yiyecek ve içeceklerin ağırlıkta olduğunu saptadık. Bu araştırmada kantin ve kafeteryaların denetlenmediğini de gördük.

Okul kantinlerinde satılan bu yiyecek ve içeceklerin öğrencilerimizin sağlığı üzerindeki riskleri ve tehlikeleri hakkında çeşitli bilim kuruluşlarının görüş ve önerilerini istedik.

Derneğimize görüş ve önerilerini bildiren bilim kuruluşları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığı, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Teknolojisi Yüksek Okulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Dahili Tıp Bilimleri Endokronoloji ve Metabolik Hastalıklar Bilim Dalı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Sosyal Pediatri Bilim Dalı, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığı, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü bulunmaktadır.

Bilim kuruluşlarının ortak görüşlerine göre kantinlerde satılan bu yiyecek ve içecekler, öğrencilerin sağlığı üzerinde obezite, hipertansiyon, diyabet, koroner arter hastalığı, osteoporoz , alerji ve kanser gibi risk ve tehlikeler yaratmaktadır.

Bilim kurullarınca bu yiyecek ve içeceklerle öğrencilerin beslenemedikleri, yalnızca karınlarını doyurdukları belirtilmektedir.

Bilim Kurullarınca kantin ve kafeteryalarda satılması önerilen ürünler şunlardır:
Pastörize süt ve ayran, yoğurt, Taze meyve, taze sıkılmış meyve suyu, Kurutulmuş meyve, kurutulmuş yağlı tohumlar, İçme suyu, pastörize domates suyu, üzüm suyu, Pastörize beyaz peynirle yapılmış tost ya da sandviç.

Öğrencilerimizin yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmesini sağlamak için Bilim Kurullarının ortak önerileri şunlardır:

1-Öğrencilerimiz yeterli, dengeli ve doğru gıda seçimi konusunda eğitilmeli ve kendilerine doğru beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

2-Kantin ve kafeteryalar sattıkları ürünler ve hijyen bakımından yetkili kuruluşlar tarafından denetlenmelidir.

3-Okul kantin yönetmelikleri ( 5179 sayılı Gıda Yasasına bağlı olarak ) hazırlanmalıdır.

Tüketici Hakları Derneği olarak görüş ve önerilerimiz şunlardır:

• Cips, kola, gazlı içecekler başta olmak üzere öğrencilerin sağlığını risk ve tehlikeye sokan yiyecek ve içeceklerin okul kantinlerinde satılması biran önce yasaklanmalıdır.

• Özellikle de riskli gıdalarla ilgili özendirici reklamlar ile bu gıda reklamlarında çocukların reklam aracı olarak oynatılması yasaklanmalıdır.

• Bilim kurullarının ortak görüşleri doğrultusunda öğrencilerin beslenme saatlerinde sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmelerine uygun gıdaların ücretsiz olarak öğrencilere sunulması sağlanmalıdır.

Konu ile ilgili olarak Hükümeti, Milli Eğitim, Tarım ve Köyişleri, Sağlık, Sanayi ve Ticaret Bakanlıkları ile RTÜK’ü acilen göreve çağırıyoruz.


Turhan ÇAKAR
Genel Başkan