Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

23 01.2007

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

AŞTİ'de Verilen Servis Hizmeti Hakkında

AŞTİ’DE ANKARALILAR VE TÜKETİCİLER ALDATILIYOR

AŞTİ’DE VERİLEN SERVİS HİZMETİ ANKARA ŞEHİRLERARASI OTOBÜS İŞLETMECİLERİ VE ACENTELERİ DERNEĞİ TARAFINDAN ESKİDEN OLDUĞU GİBİ ÜCRETSİZ DEĞİL, ÜCRETLİ OLARAK YAPILMAKTADIR.
 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) 17.02.2005 tarih ve 2005/7 sayılı kararı ile otobüs firmalarının vermiş olduğu şehir içi servis hizmetlerinin yasaklanması nedeniyle, Tüketici Hakları Derneği’nin açmış olduğu dava üzerine, Ankara 2.idare Mahkemesi’nin 19.10.2005 tarih ve 2005/512 Esas ve 2005/1548 karar numaralı kararı ve oybirliği ile UKOME’nin bu kararı iptal edilmiştir.
Gerek bu iptal kararına, gerekse Ankara 2.İdare Mahkemesi’nin bu iptal kararından önce de “ açıkça hukuka aykırı bulunan ve uygulaması halinde telafisi imkansız zararlar doğuracağı” gerekçesi ile ilki 30.03.2005 tarih, daha sonra da 23.05.2005 tarihinde almış olduğu yürütmeyi durdurma kararlarına karşın şehir içi servis hizmetleri bugüne kadar başlatılmamıştır.

ANKARALILAR VE TÜKETİCİLER ALDATILIYOR

Ankara Büyükşehir belediyesi’nin yayın organı olan Büyükşehir ANKARA dergisi’nin 10-16 Ocak 2007 tarihli 111. sayısında “AŞTİ’de Şehir İçi Servisler Yeniden Başladı.” Başlıklı bir yazı yayımlanarak “ Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisinde alınan karar gereği, AŞTİ peronlarına giriş çıkış yapan otobüs firmalarına iki seçenek sunulması üzerine firmalar, servis taşımacılığına yeniden başlanılması kararı aldılar.” denilmekte. Ankara Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği’nin açıklamalarına yer verilmektedir.

AŞTİ’de şehir içi servisler eskiden olduğu gibi firmalar tarafından ücretsiz olarak başlatılmadı. Bu servis hizmeti Ankara Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği tarafından ücretsiz değil, ücretli yapılmaktadır.

Ankara Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği tarafından ücretli olarak verilen bu hizmet eskiden olduğu gibi yaygın olarak yapılmamaktadır. Bu hizmet, yalnızca, Ankara dışından AŞTİ’ye gelen yolcuları her semte değil, bazı semtlere ücretli taşıyarak yapılabilmektedir. Çeşitli yazıhane ya da merkezi yerlerden AŞTİ’ye giden yolculara bu hizmet verilememektedir.

TÜKETİCİLER VE ANKARALILAR ADINA SORUYORUZ

• Yılda 30 milyonun üzerinde yolcunun ücretsiz hizmet aldığı servis hizmetlerinin 17.02.2005 tarihinden beri kaldırılmış olması nedeniyle, en az 100 milyon YTL ( 100 trilyon TL) zararını kim karşılayacak?

• Bu zararın ve kararın sorumlusu Ankara Büyükşehir Belediyesi değil mi?

Biz, Ankaralı ve 30 milyon tüketici olarak servis hizmetinin Mahkeme Kararına göre, bir an önce ücretsiz ve yaygın olarak uygulanmasını istiyoruz.


Turhan ÇAKAR
Genel Başkan