s
 
   
 
 
  Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

13.10.2006

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Bütün Tüketicileri Fransız Mallarına Karşı Boykota Çağırıyoruz

BÜTÜN TÜKETİCİLERİ FRANSIZ MALLARINA KARŞI BOYKOTA ÇAĞIRIYORUZ.
 

“Ermeni soykırımı yapılmamıştır” diyenlere ceza verileceğine ilişkin Kanun’un bugün Fransız Meclisinde kabul edilmesi, düşünce ve ifade özgürlüğüne vurulan bir darbedir.

“Düşünce ve İfade özgürlüğünüzü geliştirmemiz lazım diyerek bize akıl verenlerin kendileri birkaç bin oy uğruna gerçek yüzlerini açığa çıkarmışlar ve kendi işlerine gelmeyen konularda çifte standart uygulamasına geçmişlerdir.

Fransa, bu kararı ile özgürlük geleneğine ters düşmüştür. Bu karar Fransa için bir utanç belgesidir.

Fransa Maraş ve Antep’de yaptıklarının ve bir buçuk milyon Cezayirliyi katletmesinin hesabını versin.

Bir ülkenin en büyük güçlerinden birisi de tüketicilerin tüketimden gelen gücünü kullanmasıdır. Bizler de tüketimden gelen gücümüzü kullanacağız.

Bu nedenle, bu haksız uygulama ve karar karşısında tüm tüketicilere Fransa’dan ithal edilen tüm ürünleri satın almama çağrısında bulunuyoruz.

Özellikle Türkiye’de yatırım yapmayan, Türk işçisi çalıştırmayan ve esas menşei Fransa olan, elektronik eşya, makyaj malzemesi ve dayanıklı tüketim mallarında tüketicimizi boykota çağırıyoruz.

Diğer taraftan, Fransa bu kararı geri alıncaya ve Türk halkından özür dileyinceye kadar hükümetimizin Fransa ile ekonomik, ticari ve siyasi ilişkileri dondurmasını bekliyoruz.

Ayrıca, Avrupa Birliğinin ve Avrupa Birliğine üye olan ülkelerin de eğer düşünce özgürlüğünden yanaysalar Fransa’nın bu kararına karşı tepki göstermelerini ve Fransa’yı kınamaları gerektiğini düşünüyoruz.

Eğer, Avrupa Birliği ve AB Üyesi ülkeler Fransa’nın bu kararı nedeniyle tepki göstermezlerse samimi olmadıklarını ortaya koyacak olacaklardır.


Turhan ÇAKAR
Genel Başkan