Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 
TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ - YAZILARIMIZ - MAKALELER
 

Zamlar Teğet Geçmedi Kampanyası

Tüketici örgütleri ile çeşitli demokratik kitle örgütleri tarafından “ Zamlar Teğet Geçmedi” ya da “4-6 Eylül'de Zamlara Karşı Pedal Bas!” kampanyası diye de adlandırılan bir kampanya başlatıldı.

Ekonomik krizle birlikte yoksulluk artmışken, tüketicilerin alım gücü düşmüşken, bu soruna çözüm bulmak yerine tam tersine yaşamın her alanında fiyatların ve pahalılığın artmasına neden olacak şekilde akaryakıt ürünlerine zam yapılmasının önü açıldı.

Aşağıda, kampanya'ya ilişkin hazırlanan metin ile kampanya kapsamındaki etkinlikler ve kampanyayı destekleyen örgütlerin listesi okuyucularımızın görüşlerine sunulmuştur.

ZAMLARA KARŞI PEDAL BAS!

Neden Teğet Gecmedi?

Birilerine, krize karşı 5 paketle toplam 36.3 milyarlira kaynak ve vergi indirimi! Kaynaksa bizlerden alınan dolaylı vergiler kazığı. Bize ise ; 25 günde akaryakıta 10 kere zam ile %15 toplam artış, akaryakıt kaynaklı 900 temel ürüne gelen ve bekleyen zamlar! 5 paketle verilen kaynağı da halkımız ödüyor.. Bu krizi bizi teğet geçmedi! Otomobildeki vergiler %37'den %18'e indirildi. Akaryakıtta ise %350 olan vergiye ek zam geldi! Yani zamlar teğet geçmedi!

Basına çıkan bir haberden öğreniyoruz ki, ÖTV oranlarını arttırarak fiyatların artmasına neden olan Maliye Bakanlığı, bu yıl akaryakıt üzerinden toplam 28.6milyarliralık ÖTV geliri elde etmeyi planlıyormuş. Bu politikalar ve seri zamlar fırsatçıların önünü açtı. EPDK'nın tavan fiyatı kaldırmasının ertesi günü ise petrol tüccarları akaryakıta 6 kuruşa varan zam yaptı. Yetmiyormuş gibi fırsatçılar et ürünlerine kilogramda 4TL'ye varan zam yaptı.

Tüketiciler uyuyor, ama zamlar uyumuyor. Parası olanlar tatile çıkıyor, zamlar tatile çıkmıyor. Bu yüzden diyoruz ki, bir gün sokağa çıkamazsak zamlardan sokağa çıkamayacağız. Bugün zamlara dur demezsek, kriz birilerine teğet geçecek, bizlere ise teğet geçmeyecek.

Bu nedenle, herkesi 4-6 Eylül'de zamlara karşı eyleme çağırıyor ve akaryakıt almayın, toplu taşım araçlarını kullanın, bisiklete binin, yürüyün diyoruz.

Neden 4-6 Eylül'de Boykot Yapıyoruz?

Başta akaryakıt olmak üzere gıda, ulaşım, elektrik,su gibi tüketim maddelerine gelen zamlar bizi ilgilendiriyor. Sesimizi çıkartmazsak bir 36,3 milyar lira parayı da bizden çıkaracaklar. Sesimizi çıkartmazsak Maliye Bakanlığı'nın sadece akaryakıttan 28.6milyarlira ÖTV geliri elde etme planını kabul edeceğiz. Sesimizi çıkartacağız, hep beraber, aynı zamanda!

Sadece Akaryakıt Almamak Yetmez!

Bugün benzin almassak, yarın alacağız. Akaryakıt zammını kabul edersek, diğer zamlara da boyun eğeceğiz. Sadece akaryakıt almamak yetmez, alternatifini de hep beraber talep etmeliyiz.

Neden Bisiklet?

Duble yol ve şehir içi otobanlar yüzünden toplu taşıma azaldı ve daha fazla petrole bağımlıyız. Yani daha fazla fatura ödüyoruz. Hem paramızla, hem de ısınan küremizle. Bizde, zamları iklim dostu, cüzdan dostu bisiklet ile boykot ediyoruz.

4-6 Eylül’de Arabaya Değil, Toplu Taşımaya, Bisiklete Biniyor Yürüyoruz!

Bu nedenle, vergiye zam yapanlara karşı zamları geri aldırmak için, toplanan vergilerin iklim dostu, cüzdan dostu kaynaklara aktarmak için sokağa çıkın diyoruz.

Bu nedenle, zamlara karşı çıkmanın en doğal tüketici hakkı olduğunu, bunun demokratik bir hak olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Desteğiniz için 4-6 Eylül'de btün gezilerinizde toplu taşıma araçlarını kullanmayı, bisiklete binmeyi ve yürümeyi tercih etmenizi, bu tarihlerde yapılacak Ankara, İstanbul, Bursa ve Eskişehir'deki basın açıklamalarımıza desteğinizi bekliyoruz.

Bütün bisikletçilerle ve tüketicilerle 4-6 Eylül'de sokaklarda görüşmek üzere.

KAMPANYA KAPSAMINDA ETKİNLİKLER

4 Eylül 2009 Cuma saat 12:30 Kızılay Güven Park B.Şehir Belediyesi önünde bisikletçilerle buluşma, kitlesel basın açıklaması. İstanbul’a doğru pedal çevirmeye başlama.

5 Eylül 2009 Cumartesi Saat: 11:00 İstanbul Kadıköy İskele Meydanı bisikletçilerle buluşma, kitlesel basın açıklaması. Bursa’ya doğru hareket.

5 Eylül 2009 Cumartesi Saat 17:00 Bursa girişinde karşılanma. Fatih Sultan Mehmet Meydanında Bursa’daki bisikletçi ve tüketicilerle birlikte basın açıklaması.

6 Eylül 2009 Pazar Saat 11:00 Eskişehir, Adalar Migros önünde bisikletçilerle ve tüketicilerle kitlesel basın açıklaması. Ankara’ya hareket.

6 Eylül 2009 Pazar Saat 16:00 Eskişehir yolu Başkent Üniversitesi girişi Ankaralı bisikletçilerle buluşma. Eskişehir yolu üzerinden Güvenpark’a dönüş.

Saat 17.00 Güvenpark önünde basın toplantısı ve etkinliğin sona ermesi.

TÜKETİCİ BOYKOTUNA KATILAN ÖRGÜTLER: TÜDEF, TÜKODER, THD, BURSA TÜKETİCİLER DERNEĞİ, ESKİŞEHİR TÜKETİCİ DERNEĞİ, ADANA TÜKETİCİ DERNEĞİ, BURDUR TÜKETİCİ DERNEĞİ, TÜK SAV-DER,

DESTEK VEREN ÖRGÜTLER: DİSK, KESK, TTB, İMO, KMO, ŞPO Ankara Şube, Mimarlar O. , ASMMMO, HALKEVLERİ, GEZGİNDER , TOBAV, TOPLUMSAL GÜÇBİRLİĞİ, ANKARA TABİB ODASI, ÇMO ANK.ŞB., 68'LİLER DAYANIŞMA DER. , BURSA Türk-İş 8. Bölge Temsilciliği, Bursa Petrol-İş Şb, EMO Bursa Şb, ZMO, ZMO Bursa Şb, Bursa DOĞADER, Bursa Tabib O., Bursa Eczacılar O., Nilüfer YG 21, Bursa EMEKLİSEN, SOLAÇEK, KARS DERNEKLERi FEDARASYONU, TOKAT DERNEKLER FEDARASYONU, ANADOLUN ULUSAL VE DAYANIŞMA PLATFORMU, PETROL-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZİ; ANKARA MOTORCULAR DERNEĞİ, BİRLEŞİK KAMU-İŞ KONFEDERASYONU, BARIŞA PEDAL GRUBU, DELTA BİSİKLET GRUBU, BİSİKLET GÖNÜLLÜLERİ GRUBU, ANKARA PERŞEMBE AKŞAMI BİSİKLETÇİLERİ


Turhan ÇAKAR
Tüketici Hakları Derneği
Genel Başkanı