Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 
TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ - YAZILARIMIZ - MAKALELER
 

Belediye Susuzluğu Sömürüyor

Bilindiği gibi, Batıkent’te yaşanan susuzluk tehlikesine karşı, Ankara Büyükşehir Belediyesi şebeke suyu ile sulama yasağı getirmiştir.

Bunun üzerine, Ankara Büyükşehir Belediyesi yeşil alanların sulanması için isteyen kamu kurumu ve şahıslara ( tüketicilere) çok yüksek ücret karşılığında tankerle su satma uygulamasını başlattı.

Aşağıda, Ankara Büyükşehir Belediyesi Haber Merkezi’nin konuyla ilgili olarak basına gönderdiği haber bulunmaktadır.

BELEDİYE HABER MERKEZİNİN HABERİ

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
HABER MERKEZİ

HABER 4 HAZİRAN 2007

- BÜYÜKŞEHİR’DEN “ ALO SULAMA HATTI”

- ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KAMU KURUMLARI İLE ŞAHISLARIN YEŞİL ALAN SULANMASINDAKİ SU İHTİYAÇLARINA CEVAP VEREBİLMEK AMACIYLA “ALO SULAMA HATTI” OLUŞTURDU.

- BÜYÜKŞEHİR’İN 444 06 27 NUMARALI TELEFONU ARAYANLAR, YEŞİL ALANLARININ SULANMASI İÇİN TANKERLE SU İSTEYEBİLECEKLER

Ankara Büyükşehir Belediyesi, tankerlerle yeşil alan sulanması için kamu kurumlarının ve şahısların su ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla “ Alo Sulama Hattı” oluşturdu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: “ Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ANFA Şirketi’nin bünyesinde kurduğumuz ve hizmete giren “ Alo Sulama Hattı”nın 444 06 27 numaralı telefonu ile “www.alosulama.com” internet adresinden isteyenler su temin edebilirler”. dedi.

Başkan Gökçek, oluşturdukları “Alo Sulama Hattı” ile tankerlerle yeşil alan sulanması için kamu kurumlarının ve şahısların su ihtiyaçlarına cevap verileceğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Ankara Büyükşehir Belediye’ne bağlı ANFA Şirketinin bünyesinde kurduğumuz ve hizmete giren “Alo Sulama Hattı” nın 444 0 627 numaralı telefonu ile www.alosulama.com internet adresinden isteyenler su temin edebilirler. 20 bin litre ( 20 ton) su kapasitesine sahip olan bir tanker suyun fiyatı 160YTL. Daha az miktardaki su satışlarında ise metreküp fiyatını 10YTL üzerinden yapacağız. Şu anda tankerlerimiz 20.30 ile 07.00 saatleri arasında sulama yapılan yerlere su taşıyor. Su satışlarındaki talebe göre tanker sayımızı arttıracağız. Başkentin yeşil alan sulaması göz ününde bulundurulduğunda tanker sayısının 300-350’ye kadar çıkartılması düşünülüyor. Ayrıca tankerlerimizin trafiğin en az olduğu saatlerde çalışıyor olması da trafiğe ek bir yük getirmeyecek.”

Başkan Gökcek, tankerle verilen suyun sadece sulamada kullanabileceğini belirterek, şöyle dedi:
“ Sulama amacıyla verdiğimiz sular, içme ve kullanmada kullanılamayacağı için vatandaşlarımızın ayrı bir su deposu yaptırmaları daha doğru olacaktır. Ama şu anda deposu bulunmayan kişilerin ve kurumların yeşil alanlarının sulamasını talep edilmesi durumunda ücret karşılığı biz yapıyoruz.”

BELEDİYE GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANMAKTADIR

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 20 ton su kapasitesine sahip bir tanker suyu 160YTL’den, daha az miktardaki su satışlarında ise bir metreküp sulama suyunu ise 10YTL üzerinden tüketicilere satacaktır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yönetimi, Ankara’da yaşanan su kıtlığını suiistimal ederek görevini kötüye kullanmaktadır.

Bu uygulama, susuzluğun ve su kıtlığının bahane edilerek tüketicileri soymanın yeni bir yöntemidir.
Çünkü, sulama suyunun şehir şebeke suyundan daha ucuza mal edileceği herkesin bilgisi dahilindedir.

ASKİ tarifesine göre, arıtılmamış suyun bir metreküpünün fiyatı 0,62 YTL, resmi park ve bahçelerde kullanılan suyun metreküpünün fiyatı ise 1,74YTL’dir. Konutlarda kullanılan ve 30 metreküpün üzerinde kullanıldığında atıksu bedeli ile birlikte metreküpü 4,28YTL’den satılan sudan bile 2,5 kat daha yüksek bir fiyatla tüketicilere sulama suyu satılacaktır.

Oysa, yukarıda ortaya konulan fiyat karşılaştırmasında da görüleceği gibi sulama suyunun şehir şebeke suyu fiyatından daha ucuz bir fiyatla tüketicilere sunulması gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yönetiminin bu uygulaması tüketici haklarına, kamu yararına, sosyal devlet anlayışına, hukukun temel ilkelerine ve ahlaka aykırıdır.

Büyükşehir Belediyesi, kamu erkini ve görevini kötüye kullanarak haksız menfaat sağlamakta ve tüketicileri sömürerek zarar görmelerine neden olmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin bu yanlış ve haksız uygulamayı düzelterek sulama suyunun fiyatını şehir şebeke suyu fiyatının da altına indirmesini bekliyoruz.

Bu konuda Tüketici Hakları Derneği ( THD) olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne başvuruda bulunarak sulama suyunun fiyatının indirilmesini istedik.

Fiyatın indirilmemesi durumunda THD olarak yasal yollara başvuruda bulunacağız.


Turhan ÇAKAR
Tüketici Hakları Derneği
Genel Başkanı