Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 
TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ - YAZILARIMIZ - MAKALELER
 

Televizyon Vericileri Tehlike Saçıyor

Ankara’nın üç yüksek noktası ve aynı zamanda yerleşim merkezi olan Dikmen / Malazgirt mahallesi, Yenimahalle-Şentepe, Mamak-Hüseyin Gazi Mahallesinde kurulu bulunan televizyon vericileri bu semtlerde yaşayan çocuk, kadın, yaşlı ve hamileler için aynen baz istasyonları gibi büyük bir riske ve tehlike oluşturmaktadır. Bu yerleşim yerlerine daha sonradan kurulan televizyon vericilerinin yaratacağı sağlık riskleri ve tehlikeleri göz önüne alınmadan ilgili ve yetkililer tarafından bunların kurulmasına izin verilmiştir. Buralarda yaşayan tüketicilerin yıllardan beri yaptıkları girişimler sonucunda Sağlık ve Çevre Bakanlıkları, Telekomünikasyon Kurumu ve diğer ilgili kuruluşlar tarafından bugüne kadar her hangi bir önlem alınmamıştır.

VERİCİLERİN BULUNDUĞU YERLERDEKİ HASTALIK PATLAMASI

Eylül 2005 tarihinde Hüseyin Gazi Mahallesindeki televizyon vericileri çevresinde yaşayan tüketiciler konu hakkında bilgi almak için Derneğimizi mahalleye davet etmişlerdi.

Elliden çok kişiyle yapılan görüşmede kendilerinin ve yakınlarının ( çocuk, kadın, yaşlılar ilk sırada) lösemi, akciğer, prostat kanserinin yanı sıra yüksek tansiyon, epilepsi, kalp rahatsızlığı, sürekli, baş ağrısı, bitkinlik, unutkanlık, sinirlilik gibi hastalıkları ve rahatsızlıkları olduğu belirtilmiştir. Mahalle sakinleri tarafından kanserden ölenlerin ve kanser hastalığına yakalananların bir dosyası düzenlenerek Derneğimize teslim edilmiştir.

Görüştüğümüz yurttaşlardan bazıları bu mahalleye taşınmadan önce iyi olduklarını, mahalleye taşındıktan sonra ( televizyon vericilerinin etki alanına ve yakınına ) yukarıda sözü edilen hastalıklara yakalandıklarını söylediler. Ayrıca, birkaç yurttaş da bu mahalleden başka bir yere gittiklerinde baş ağrılarının geçtiğini ve iyileştiklerini belirtmiştir. Görüşme yaptığımız yurttaşlardan birisi de Sinop’taki köyüne gittiğinde kendisini daha iyi ve dinç hissettiğini, mahalleye geldiğinde yataktan kalkamaz olduğunu belirterek bazen kardeşinin dahi adını anımsamakta zorlandığını belirterek, Ankara’nın en yüksek noktalarından birisinde oturdukları halde yaşadıkları rahatsızlıkların tv. vericilerinden kaynaklanmış olabileceğini belirtmiştir.

Hüseyin Gazi Mahallesindeki tv. vericilerinin yanında ve yakınında oturanlar içerisinde kansere yakalananlardan bazılarının raporları Derneğimize verilmiştir.

Şubat 2008 tarihinde Dikmen – Malazgirt mahallesinde bulunan Yenilik İlköğretim Okulu öğrencilerine konferans vermek üzere davet edildiğimizde, okulun televizyon vericileri yakınında olduğunu, okula gelen öğrencilerin televizyon vericilerinin altında, çevresinde yaşadıklarına tanık olduk.

Öğrencilerle yaptığımız görüşmede büyük bir çoğunluğu baş ağrısı rahatsızlığı olduğunu bize söyledi. Diğer taraftan, mahallede yaşayanların gittikleri sağlık ocağı yetkilileri ile de yaptığımız görüşmede sağlık ocağına gelen yurttaşların üçte birinden fazlasının baş ağrısından şikayetçi olduğu belirtildi.

Mahalledeki Yenilik İlköğretim Okulu yönetimi ile Derneğimizin yaptığı işbirliği kapsamında öğrenci ailelerinin karşılaşma olasılığı bulunan hastalıklara ilişkin anket düzenlenerek 120 öğrenci velisine dolduruldu.

Öğrenci velileri tarafından doldurulan 120 anket formunda; 120 aile içinde 37 kişide sürekli baş ağrısı, 30 kişide göz hastalığı, 21 kişide yüksek tansiyon, 12 kişide – mide-karaciğer rahatsızlığı, 8 kişide kalp-damar sistemi rahatsızlığı, 8 kişide öğrenme güçlüğü / dikkati toplama güçlüğü, 8 kişide rüya görmede azalma, 5 kişide kanser/lösemi, 6 kişide sinir sistemi tahribatı olduğu ve 12 kadının ise erken doğum / düşük yaptığı belirtilmiştir.

Diğer taraftan, Yenimahalle-Şentepe Mahallesindeki tv. vericilerinin altında ve yakınında oturan tüketicilerin yakalandıkları kanser hastalığına ilişkin çeşitli hastanelerden alınan raporlar ile kanser hastalığına yakalanan 33 kişinin isim listesi Derneğimize gönderilmiştir.
Listede, ayrıca, erken doğum ve düşük yapan 3 kadının da adı belirtilmiştir.

Özellikle de, televizyon vericilerinin bulunduğu bu 3 bölgede – mahallede yaşayan çocuk, yaşlı, kadın ve hamileler başta olmak üzere tüketicilerde görülen benzer hastalık ve rahatsızlıkların hemen hepsinin bu gibi cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgaların neden olduğu, olabileceği ya da tetikleyebileceği hastalıklar ve rahatsızlıklarla aynı olduğunun görülmesi dikkat çekicidir.

YETKİLİLERE SORUMLULARA VE TÜKETİCİLERE SESLENİYORUZ.

Sağlık ve Çevre Bakanlıkları ile Telekomünikasyon Kurumu başta olmak üzere tüm yetkili ve sorumlular ihtiyatlılık ilkesi ve tüketicilerin sağlık hakkı ile sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı gereğince, bu konuda bir an önce gerekli önlemleri almak zorundadırlar.

Siz sayın yetkili ve sorumlular, uymakla ve uygulamakla yetkili ve sorumlu olduğunuz tüketicinin sağlık haklarıyla ilgili yasaların gereğini yerine getiriniz ve televizyon vericilerinin ilgili semtlerden sökülmesini sağlayınız. Bunun için daha kaç kişinin kanser olmasını, göz rahatsızlıklarına, mide-karaciğer-kalp-damar hastalıklarına yakalanmasını, kaç kadının erken doğum / düşük yapmasını bekliyor sunuz ?

Sevgili tüketiciler, yaşadığınız semtinizde – mahallenizde bir araya gelerek gerek tv vericileri, gerekse baz istasyonlarından kaynaklanan sağlık sorunlarının çözümü için hakkınızı arayınız, yasal girişimlerde bulununuz. Ülkemizde bunca duyarsız, ilgisiz, sorumluluğunu yerine getirmeyen, görevini yapmayan ilgili ve yetkililer karşısında mücadele vermenin kolay olmadığını biliyoruz. Ancak, çocuklarınız ve kendi sağlığınız için bir çok güçlüğe karşı mücadele etmek zorundasınız, zorundayız. Tüketici Hakları Derneği olarak elimizden gelen her türlü desteği ve katkıyı sizlere vermeye hazırız.Turhan ÇAKAR
Tüketici Hakları Derneği
Genel Başkanı