Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 
TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ - YAZILARIMIZ - MAKALELER
 

3 G Teknolojisi ve Yaratılan Sorunlar (2)

Bugünkü 3G teknolojisi ve yaratılan sorunlara ilişkin 2.yazımızda internetten kota kullanımı ile ilgili bilgiler, bilgisayar virüsleri, tüketicilerin kota kullanımı konusunda yeterince bilgilendirilmediği, örnek kota kullanım tablosu konularına değinilecektir.

Bu konularla ilgili olarak Tüketici Hakları Derneği Yenimahalle Şubesi Yönetim Kurulu üyesi ve Bilişim Teknolojileri Uzmanı Ahmet YURTSEVEN’in yazısı aşağıda okurlarımızın görüşlerine sunulmuştur.

İNTERNETTEN KOTA KULLANIMI İLE İLGİLİ BİLGİLER

Öncelikle örneğin 4GB kota ne anlam ifade ediyor? Maksimum 1024 kbps ile anlık veri çekebilmek nedir? Bilgisayardaki resim, müzik, film, yazı vs.. hepsi diskte (bilgisayarda) bir alan kaplar. Eğer bu dosyalar internetten kullanıyorsa ya da; internetten bilgisayara indirilip kullanılıyorsa yine uzunlukları sözkonusudur.

İnternet kullanıcısını MB (megabayt) yada KB (kilobayt) ilgilendiriyor. Kotanızı düşündüğünüzde ise GB (cigabayt) ilgilendiriyor.

Bilgisayarda en küçük ölçü birimi bittir. Fakat biz insanların bu ölçü birimiyle konuşması ve anlaşması mümkün değildir. Bilgisayarlar tarafından bir harf genellikle 8 bit ile ifade edilir. Örneğin G harfi 8 bittir. Ölçü birimleri küçükten büyüğe şu şekildedir: Bit (b) , Byte (B) , Kilo Byte (KB) , Mega Byte (MB) , Giga Byte (GB) , Tera Byte (TB)

Cepten hızlı internet kullanımında kotayı aşıp kabarık faturalarla karşılaşmamak için ne gibi önlemler almak gerekiyor? Yüksek faturalarla karşılaşmamak için şu noktalara dikkat;

Cep telefonu (GSM) operatörleri tarafından kullanıma sunulan 3G teknolojisinin sağladığı imkanları ve bu yeni teknolojiyi kullanmaya başlarken yüksek faturalarla karşılaşmamak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

3G’nin sunduğu en önemli imkanlardan geniş bant internet erişimi, ADSL‘deki örneklerinde olduğu gibi, fiyatları 29 ile 69 TL ve kotaları da 1 ile 8 gigabyte (GB) arasında değişen paketlerle sunuluyor.

Alınan paketteki kotanın aşılması durumunda gigabyte başına ekstra ücretlerle karşılaşılabiliyor.

İnternetten büyük miktarda veri indirilmesine ve kotanın harcanmasına neden olan en önemli faaliyetler, film indirmek ve video izlemek. İndirilen bir film, görüntü kalitesine göre 300 megabyte (MB) ile 1,4 GB arasında değişiyor.

Video paylaşım sitelerinde izlenen görüntüler ise saatte 150-200 MB kota harcatıyor.
İnternetten müzik parçaları indirmek de önemli miktarda veri transferine neden oluyor.

Ortalama bir müzik parçasının 4 MB boyunda olduğu düşünülürse 12 şarkılık bir albüm için yaklaşık 50 MB kota harcanıyor. İnternetten çeşitli dosyaların indirilmesi de dosyanın boyu oranında kota dolduruyor.

İnternet sitelerinde gezinti ve elektronik postaların kontrol edilmesi gibi faaliyetler kotayı fazla harcatmıyor. Sadece sitelerde dolaşmak ve elektronik posta kontrolü, günde ancak 50-100 MB kota harcatabiliyor.

KOTA KULLANIM TABLOSU

Uygulama

Süreye göre indirilen veri miktarı

Bir dakika

Bir saat

 Her gün 1 saat( 30 gün)

YouTube Normal

2,77 MB

166 MB

 5GB

YouTube HD

16,6 MB

1 GB

30 GB

Vimeo Normal

6,8 MB

408 MB

12 GB

Vimeo HD

16,9 MB

 1 GB

 30 GB

Facebook Video

2 MB

120 MB

3,6 MB

Last.fm

1,05 MB

 63 MB

 1,9 GB

Skype

0,48 MB

28,8 MB

864 MB

MSN video görüşme

0,58 MB

35 MB

1 GB

1 saatlik genel kullanım

1 MB

 60 MB

1,8 GB

VİRÜSLERE DİKKAT!
Kotanın görünmeyen düşmanı ise bilgisayar virüsleri. Bazı virüs türleri, kullanıcının haberi olmadan bilgisayarınızdan binlerce reklam içerikli elektronik posta gönderiyor. Bazıları da reklam amaçlı programlar veya başka virüsler indiriyor. Büyük miktarda veri transferi oluşturan bu durum sonucunda kotanız hiç farkında olmadan aşılabiliyor.

En iyi çözüm ise iyi bir antivirüs programı kullanmak. Kotayı aşmamak için yapılması gereken en garantili yol, kullanım miktarınızı ara sıra kontrol etmek. GSM operatörleri bunun için imkanlar sunuyor.

TÜKETİCİLER YETERİNCE BİLGİLENDİRİLMİYOR

Ülkemizde 3G’ye hızlı giriş yapıldı ancak operatörlerin verdiği hizmetlerde sıkıntılar ve 3G’nin bazı bölgelerde sağlıklı çalışmaması gibi sorunlar var.

Operatörler tarafından tüketiciler, aldıkları paketteki kotayı nelerin doldurabileceği konusunda yeterince bilgilendirilmemektedir. “Kota dolarsa ne kadar ekstra ücret ödeyeceğini de çoğu kişi bilmiyor. Operatörler, ‘Sözleşmeye yazmıştık’ diyerek bu işin vebalinden kurtulamaz. Tüketicilere sözlü olarak anlatmaları lazım. Örneğin, nelerin kotayı doldurabileceği, kotanın nasıl sorgulanacağı konusunda broşürler verilebilir.”


Turhan ÇAKAR
Tüketici Hakları Derneği
Genel Başkanı