Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 
TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ - YAZILARIMIZ - MAKALELER
 

3G Teknolojisi ve Yaratılan Sorunlar

Günümüzde bilişim, iletişim ve telekomünikasyon teknolojileri hızla gelişmekle birlikte, yeni teknolojilerle tüketicilere yeni sorunlar çıkartılmaktadır. Bu anlamda, bugünkü yazımızın konusu 3G teknolojileri ile tüketicilere çıkartılan sorunlar olacaktır.

3G teknolojisi yeni bir teknoloji değil, ancak, ülkemize yeni gelen bir teknolojidir. Çünkü, bugün 3G’den daha ileri olan 4G teknolojisi Japonya, Amerika, Norveç,İsveç, Finlandiya, Kanada, Güney Kore, Ermenistan gibi ülkelerde kullanılmaktadır.

Öncellikle, 3G teknolojisinin ne olduğuna açıklık getirmeye çalışalım. Kısaca, 3G, üçüncü jenarasyon teknoloji demektir. Birinci jenarasyon, yalnızca ses iletimi yapabilen telefonlar; ikinci jenarasyon, ses ve bazı bilgileri gönderip alabilen telefonlardır. Üçüncü jenarasyon ise, cep telefonları ile görüntülü konuşabilme, mesaj gönderebilme ve alabilme, internet ortamında gezinerek çeşitli bilgilere ulaşabilme ve olayları izleyebilme; video izleme, film izleme; fotoğraf gönderebilme, alabilme şeklinde özetlenebilir.

3G teknolojileri ile tüketicilere çıkartılan sağlık ve ekonomik sorunlar bulunmakla birlikte bu teknolojiyi ellerinde bulunduran ve bu teknolojinin ticaretini yapan firmalar sağlık sorunlarının giderilmesine önem vermemektedir. Bununla birlikte, tüketicilere ekonomik anlamda zarar veren, ancak, firmaların kar getiren ve bu anlamda bizatihi kendilerinin tüketicilere yarattığı ekonomik sorunlar konusunda da bilinçli olarak firmlarca önlem alınması istenmemektedir.

Konuyla ilgili olarak, bilişim teknolojileri uzmanı ve aynı zamanda Tüketici Hakları Derneği Yenimahalle Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi olan Ahmet Yurtseven’in yazısı aşağıda okurlarımızın görüşlerine sunulmuştur.

3G TEKNOLOJİSİ VE SAĞLIK SORUNLARI

"Bu sistemde iletişim aracı olarak kullandığımız, bir odayı dolduran bütün elektrik aksamını bir telefona soktular. Bu teknoloji ile beraber bugüne kadar 1 baz istasyonu olan yerde, artık 9 tane baz istasyonu olacak! 3G hem insan hem de çevre sağlığı açsından büyük riskler içeriyor.

TV istasyonunda çalışan kişiler, çalıştıkları ortama girince bir ağırlık ve baş ağrısı hissederler, yoğun stres yaşarlar. Bunun sebebi o istasyonda bulunan alıcı ve vericilerdir.

Bazı alışveriş merkezlerine giren insanlar da rahatsızlık duyarlar, rahat nefes alamazlar, kalp hastaları daha fazla rahatsız olur. Bunun sebebi de o alışveriş merkezinde bulunan baz istasyonlarının sebep olduğu kuvvetli radyasyondur.

Okul, hastane, park gibi alanların çevresinde kesinlikle baz istasyonu ve yüksek gerilim hattı bulunmaması gerekiyor. Bizim ülkemiz maalesef bu konuda da gariplikler ülkesi! Birçok hastane, park ve okul çevresi baz istasyonları ile çevrili."

"Anne ve babalar cep telefonunu çocuklara ödül olarak kesinlikle vermemeli! Çünkü bu ödül değil, onların hayatından sağlıklarını çalan ölümcül bir alet!

Alınabilecek Bazı Önlemler

1. Çok aşırı özel bir gereksinim yoksa çocuğumuza en az lise çağına kadar cep telefonu almayalım

2. Evimizde kesinlikle kablosuz modem değil normal kablolu modem kullanalım. Eğer kablosuz kullanıyorsak kullanmadığımız saatlerde kesinlikle kapalı tutalım.

3. Cep telefonların evimizde işyerimizde üzerimizde bulundurmayalım sadece hareket halinde olduğumuzda yanımıza alalım

4. Sosyal aktivitelerimizi arttıralım. Aktiviteleri internette değil gerçek yaşamda uygulayalım

Unutmayın ki cep telefonu ve kablosuz iletişimin zararları bir gün bir ay bir yılda çıkacak bir şey değil örneğin kanser olma ihtimalinin diğer kişilere göre daha fazla yada başka bir hastalığa karşı daha korumasız olacaksınız

"Cep telefonlarının mümkün olduğunca az kullanılması gerekiyor. Çünkü sağlığa tamir edilemeyecek derecede büyük zararlar veriyor. Mevcut sistem insanları korumuyor. Sigara konusunda devlet ve toplum çok geç uyandı ama artık büyük hassasiyet gösteriliyor. Çok geç olmadan cep telefonu konusunda da aynı hassasiyetin gösterilmesi gerekiyor."

TÜKETİCİYE VERİLEN EKONOMİK ZARARLAR

3 G nin insan sağlığına verdiği zararların dışında tüketicinin cebine verdiği zararlar da vardır.

''Öncelikle cepten mobil internet ya da dizüstü bilgisayarınızdan internete 3G ile erişmek istiyorsanız mutlaka kullanacağınız limitlere uygun bir paket seçmenizde fayda var. Kontörlü hatlarda internet fiyatları haftalık ve faturalı hatlara göre birkaç kat daha pahalı. Cep telefonu abonelerinin büyük kısmının kontörlü hat olduğu göz önüne alındığında bu konunun önemi ortaya çıkıyor.''

''Belirlenen kotanın aşılması durumunda GB başına X lira limit aşımı ücreti belirlediler. İnternet kullanıcılarının burada çok dikkatli olmaları gerekiyor. Kullanıcıların bilgisayarlarına kota takip programı yüklemeden 3G internet kullanımına geçmemelerini öneriyoruz. Aksi taktirde tüketici, 1 GB'lık pakete abone olup yanlışlıkla iki film indirirse ay sonunda hatırı sayılır bir fatura ödemek zorunda kalabilir. Tüketicilerin sözleşmelerini okumaları ve kotalarının ne kadar olduğunu çok iyi anlamaları ve hangi tür kullanımlarda ne kadar gb kullandıklarını bilmeleri gerekiyor.

Herkesin mutlaka hangi GSM operatörüne aboneyse o şirketin web sitesine bakması veya müşteri hizmetleri servisini arayarak, abone olmak için internet paketleriyle ilgili detaylı bilgi alması gerekmektedir.

3G reklamlarının etkisine kapılıp, bedava modem veya 3G uyumlu cep telefonu alan tüketiciler, 12 – 24 ay gibi zorunlu abonelik sözleşmelerine imza atmışlardır.

Son aylarda tüketici derneklerine gelen şikayetlerde, iletişim sektöründeki reklamlara aldanarak abonelik sözleşmesi imzalayan, ancak vaat edilen hizmeti kapsama alanı yetersizliği nedeniyle alamadığını ifade eden tüketiciler, sözleşmeyi fesh etmek istediklerinde satıcı tarafından “Cayma Bedeli” adı altında cezalara muhatap bırakılmışlardır. Yetersizliği yanında, kotaların süratle dolması ve çok yüksek kota aşım ücretleriyle karşılaşan aboneler, sözleşmelerini sonlandırmak istediklerinde ise, 12 ay veya 24 ay gibi taahhütler nedeniyle, taahhüt süresinin sonuna kadar olan ücretleri ödemek zorunda bırakılmıştır.

Reklam Kurulu bu itirazlar sonucunda, 3 GSM firmasını da veremedikleri hizmetin reklamını yapmaları, bu reklamlar dolayısıyla da sözleşme taahhütleri bahanesiyle tüketicileri mağdur etmesi nedeniyle cezalandırılmıştır. Bu karar, özellikle tüketicilerin yoğun şikayetlerine neden olan, belli bir süre zorunlu abonelik şartı taşıyan sözleşmelerin daha kolay iptal edilebilmesini de sağlamış ve bu konuda13.04.2010 tarihinde BTK tüketici lehine aşağıdaki kararı vermiştir.


Turhan ÇAKAR
Tüketici Hakları Derneği
Genel Başkanı