Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 
TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ - YAZILARIMIZ - MAKALELER
 

Finansal Şirketin Tüketiciye Tuzağı

Tüketici Hakları Derneği’ne zaman zaman öyle şikayetler – sorunlar geliyor ki, şaşırmamak, donup kalmamak elde değil.

Bu yazımızı da bir finansal şirketten kredi talebinde bulunan bir tüketicinin başına gelen ve Tüketici Hakları Derneği’ne de şikayette bulunduğu ilginç bir konu üzerine hazırladık.

Yazımızın başlığını koyarken uzunca bir zaman düşündüm. Finansal şirketin tüketiciye soygunu mu, vurgununu mu, tuzağı mı, yoksa şirketin bir dolandırıcılığı mı, diye !... Sonunda “Tuzağı” diye, karar verdim.

Tüketici Hakları Derneği’ne konuyla ilgili başvuruda bulunan Gülşen Gürün adlı tüketicinin şikayet mektubunu aşağıda okuyucularımızın görüşlerine ve takdirlerine sunuyoruz.

KREDİ ALINMADAN ÖNCE İCRA GELDİ!..

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanlığı’na

……… Finansal Danışmanlık Hiz. Ltd.Şti.’ne kredi başvurusunda bulundum. Ben Sosyal Sigortalar Kurumundan emekliyim. 650TL maaş almaktayım. Maaşımın 3 katını vereceklerini söylediler. Bir memur kefil istediler. Nimet Köker isimli arkadaşım kefil oldu. Aylık faiz oranına önce %8 dediler, sonra %10 dediler. Bana 1950TL kredi veririz dediler. Evraklarımızı aldılar. Size haber veririz dediler. 07.08.2009 tarihinde icradan bize krediyi almadan 3.320.00TL icra yazısı geldi. Biz hemen adliyeye gittik. Finans kuruluşu, bunun prosedür olduğunu söyledi. Oradan da icranın dışında bir taahhüt imzalattılar ( maaşımızdan kesilmesi için). Biz vazgeçtik dedik. Bizi tehdit ettiler, o zaman bu parayı ödeyeceksiniz dediler. Biz de parayı aldık. 10.08.2009 tarihinde ( 1950.00TL) aldım. Bana 415TL tutarında 10 adet senet imzalattılar. Ayrıca sözleşmeyi de imzaladım. Sonra bazı maddi sıkıntılardan dolayı üç ay taksit ödeyemedim. 10.12.2009 tarihinde ödemelere başladık. 6995.00TL ödedik. Borcunuz bitti denildi. Ben de 20.05.2010 tarihinde icra dairesine gittim. “Borcumuz bitti, bana senetlerimi verin”, dedim. Onlar da senetleri bulamadılar. Sonra bilgisayardan bir borç yazısı çıkarttılar. Borcunuz henüz bitmedi dediler. 44.395.68TL toplam borç, 6.995.00TL ödenmiş borç, kalan borç ise 37.400.68TL dediler. Ben şaşırdım, ne yapacağımı bilemedim. ………… Finansal Kurumunu aradım. “Size döneceğiz”, dediler, dönmediler. Avukatlarını aradım. O da aynı şeyi söyledi. Başka da muhatap olacağım kimseyi bulamadım. Beni mağdur duruma düşürdüler.

Şikayet mektubundan da anlaşılacağı üzere, krediyi almadan önce tüketiciye ilgili firmanın başvurusu üzerine icradan yazı gönderilmiştir. Tüketici de bu yazı üzerine ilgili finans kurumuna giderek krediyi almaktan vazgeçtiklerini belirtmiştir. Ancak, finans kuruluşunun tehdidi üzerine tüketici 10 ay vadeli olarak 10.8.2009 tarihinde 1950TL kredi çekmek zorunda kalmış, çektiği kredi karşılığında da 10 ay boyunca her ay 415TL ödemek üzere toplam 4150TL tutarında 10 adet senede imza atmıştır. Tüketicinin 3 ay boyunca senetlerini ödeyememesi nedeniyle finans kuruluşunun uyguladığı faizden dolayı 6995TL’ye çıkartılan borç tüketici tarafından Mayıs 2010 tarihine kadar ödenmiştir.

Konunun daha da ilginç yönü, tüketici senetlerini almak üzere ilgili icra dairesine gittiğinde, icra dairesindeki görevli, senetleri bulamadığını, tüketicinin borcunun bitmediğini, aslında 44.395.68TL borcu olduğunu, geriye 37.400.68TL borcu kaldığını belirtmiş ve tüketiciye bir hesap tablosu vermiştir.

DOLANDIRICI FİNANS KURULUŞLARINA DİKKAT!..
Aşağıda, ilgili icra müdürlüğü tarafından tüketiciye verilen hesap tablosu okuyucularımızın dikkatlerine sunulmuştur.
 


Hesap tablosundan da görüleceği gibi tüketicinin kullandığı 1950TL tutarındaki kredi borcunun tam 22 katı olan 44.395.68TL tutarındaki bir bedel karşılığında borçlandırıldığı, bu borcun ise 40.156.54TL’sinin ise faiz borcu olduğu görülmektedir.

Bir finans kuruluşunun böyle bir dolandırıcılık örneği ile Tüketici Hakları Derneği olarak ilk kez karşılaştığımızı da söyleyebilirim. Tüketicilere kesinlikle finans kuruluşlarıyla herhangi bir kredi ilişkisine girmemelerini öneriyoruz. Yukarıda sözü edilen finans kuruluşu tarafından tüketiciye imzalattırılan sözleşmenin bir örneği verilmemiştir. Sözleşmede çok haksız ve tüketici haklarına aykırı hükümlerin olduğu besbellidir. Ayrıca, ister banka ister finans kuruluşu, isterse de alışveriş merkezi olsun, tüketicinin çekmiş olduğu kredi ya da yapmış olduğu taksitli alışverişten dolayı tüketiciye ilgili yasalara uygun olarak sözleşmenin bir örneğinin verilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Tüketiciler, bankalardan kredi alırken faiz oranlarını, bankalarca alınacak masrafları, sözleşme koşulları ile geri ödeme koşullarını iyice inceleyip bir karşılaştırma yaptıktan sonra hangi bankadan kredi çekeceklerine karar vermelidirler.


Turhan ÇAKAR
Tüketici Hakları Derneği
Genel Başkanı