Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 
TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ - YAZILARIMIZ - MAKALELER
 

Tüketicilerin Bankalara Feryadı

Bankaların haksız uygulamaları ve soygunları hızını artırarak devam etmektedir. Tüketiciler, her gün yeni bir haksızlık ve soygun çeşidi ile karşı karşıya kalmaktadır. Öyle ki tüketici, karşılaştığı dolandırıcılık karşısında bankanın uyarısını dikkate alarak zamanında ilgili bankaya başvuruda bulunup gerekli önlemin alınmasını istediği halde, önlem alınmak bir tarafa, bile bile dolandırıcıların faturası tüketiciye çıkartılmaktadır.

Bankalar ve onların tüketicilere verdikleri kredi kartları ile alışveriş yapılan mağazalar gerekli önlemleri almayıp, kredi kartı şifreleri kullanılarak tüketicilerin bilgisi dışında dolandırıcılar tarafından yapılan alışverişlerin ve çekilen paraların faturası kolayca tüketicilere yüklenmektedir.

Yukarıda da belirtildiği şekilde, haksız ve bile bile kendisine fatura çıkartılarak mağdur edilen bir tüketicinin ilgili bankaya yazdığı ve Tüketici Hakları Derneği’ne de gönderdiği bir şikâyet dilekçesi aşağıda okurlarımızın görüşlerine sunulmuştur.

ŞİKÂYET DİLEKÇESİ

Ben ….. kredi kartı müşterinizim. Adıma bilgim dışında internet sitesinden Bursa’da bir mağazadan 1190.80TL’lik bir telefon alınmış olup cep telefonuma bankanız tarafından bu alışverişten bilginiz yoksa şu telefon numarasından müşteri hizmetlerimizi arayınız diye bir uyarı mesajı geldi ben de hemen akabinde müşteri hizmetlerini arayarak bu alışverişin bilgim dışında gerçekleştiğini ve onaylamadığımı bildirdiğim halde bankanız alışveriş yapılan mağazayı ne yazık ki uyarması gerekirken uyarmayıp bu satışın yapılmasını ve alınan ürünün kişiye teslimatını durdurma girişiminde bulunmamıştır. Ben Bursa’daki internet üzerinden alışveriş yapılan mağazayı kendi olanaklarımla bulup mağazayı; dolandırıldığımı kartımın bilgilerinin bir şekilde alışveriş yapan şahsın eline geçerek muhtemelen internetten kendim ara sıra alışveriş yapmaktaydım. Bu sitelerden birinden bilgilerimi kopyalayıp bana ait bilgilerle adıma alışveriş yapıldığını bu alışverişin bilgim dışında gerçekleştiğini yapan şahsa aldığı telefonun kendisine teslim edilmemesini ve konunun polise intikal ettirilmesini söyleyerek mağaza hemen girişimde bulunup İstanbul’dan internet üzerinden sitelerinden bir telefon alındığını ve kargo şirketi ile hemen irtibata geçip telefonun teslim edilmemesi talimatını vereceklerini söyleyip ancak malın teslim edildiğini geç haber verildiğini kargo şirketine şahsın bizzat gelerek malı elden teslim aldığını ama elimizdeki adrese hemen ulaşarak gerekli girişimde bulunacaklarını mağazaya bildirmiş olup kargo şirketi şahsın adresine giderek şahsı yakalatmayı düşündüğü halde verilen adreste kimseyi bulamadığını mağazaya bildirmiştir. Bunun üzerine mağaza şahsı yakalatmak için gerekli girişimlerde bulunacağını beyan ederek kendilerinin de …………….. bankası ile irtibata geçerek elde ettikleri bilgileri kendilerine vereceğini beyan etmiştir. Bankanın da gerekli hukuksal girişimlere başladığını bizzat kendim görüşerek öğrenmiş durumdayım. Fakat mağduriyet yaşamama engel olmadılar.

Büyük bir mağduriyet yaşamaktayım. Hemen girişimde bulunduğum halde bankanızın uyarı mesajını derhal dikkate alarak 1190.80TL’lik alışverişi kesinlikle onaylamadığımı bilgim dışında gelişen bir olay olduğunu müşteri hizmetleri yetkilisine telefonla bildirdiğim ve yazılı dilekçe ile faks çekip işlemin durdurulmasını talep ettiğim halde bankanız yetkililerinin derhal mağaza ile irtibata geçip teslimatı bir şekilde engellemesi gerekirken bu işlemi gerçekleştirmeyip çekilen 1190.80TL’lik tutarın hesap ekstresine yansıtılacağını paranın mağazanın hesabına yatırılıp teslimatın gerçekleştirilmesine engel olunmayıp bu paranın tarafımca ödenmesi gerektiğini bankanız bana bildirmiş olup; ben de buna itiraz ederek kendimin devlet memuru olduğumu bir kalemde bu tutarı yatıramayacağımı beyan ederek kabul etmedim. Hem konumda haklı olduğumu beyan ediyorlar hem de mağduriyet yaşamamı istiyorlar. Bu parayı ödeyemeyeceğimi beyan ettiğim halde hiçbir şekilde yardımcı olunmayıp mağduriyet yaşamama sebep olan banka yetkililerinizi kınıyorum. Müşteri hizmetleriniz tarafından bu paranın ödenmemesi durumunda üzerine gerekli yasal faizlerin bineceğini ve daha fazla mağduriyet yaşayacağımı hatırlatmalarına rağmen bir kalemde bu parayı ödeyemeyeceğimi tekrar beyan etmiş durumdayım. Bu konu hakkında bankanızın müşteri hizmetleri ile yaptığım telefon görüşmelerinin kayıt altına alındığını bildiğimden telefon kayıtlarının dinlenerek gerekli yasal işlemleri sorumlular hakkında başlatmanızı ve mağduriyetimin bir an önce ivedilikle çözüme kavuşturulmasını ve tarafıma bilgi verilmesini bu sebeple gereğinin acil olarak yapılmasının arz ederim.
 

TÜKETİCİLERE UYARI VE ÖNERİLER

Kredi kartlarının şifreleri kullanılarak kendi bilgileri dışında kendi adlarına alışveriş yapılan ve kendi hesaplarından para çekilen tüketiciler hiç zaman geçirmeden ilgili bankaya başvuruda bulunarak gerekli düzeltmenin yapılmasını istesinler. Tüketiciler, ayrıca, kendi adlarına çıkartılan borcun ya da kendi hesaplarından çekilen paranın sorumlusunun kendisinin değil, gerekli teknik önlemleri almayan bankanın ve alışveriş yapan kişinin kimlik bilgilerini kontrol etmeyen mağazanın sorumlu olduğunu belirterek ilgili bankandan faturanın kendilerine çıkartılmamasını, çekilen paranın ise ilgili bankaca hesaplarına yatırılmasını istesinler.

Ancak böyle bir durum ile karşılaşan tüketicilerin kısmen sorumlu olduğuna ilişkin bazı mahkemelerce karar verildiği duyumunu da almaktayız.

Eğer, ilgili bankalarca tüketicilerin başvurularına olumsuz cevap verilmesi durumunda, mağdur edilen tüketicilerin Tüketici Hakları Derneği’ne başvuruda bulunarak gerekli hukuksal desteği istemelerini öneriyoruz. 02.04.2010


Turhan ÇAKAR
Tüketici Hakları Derneği
Genel Başkanı